Iz štampe izašla knjiga “Primjena olimpijskog dizanja tegova u kondicionom treningu”

Predmet knjige je olimpijsko dizanje tegova, njegov uticaj na motorićke sposobnosti i morfoloske karakteristike sportista, kinezioloska analiza i metodika obučavanja dizačkih vježbi

186 pregleda5 komentar(a)
11.07.2012. 19:15h

U izdanju Crnogorskog saveza za dizanje tegova, iz štampe je izašla knjiga “Primjena olimpijskog dizanja tegova u kondicionom treningu”, autora Nemanje Markovića, profesora fizičke kulture iz Podgorice.

"S obzirom na to da se dizanje tegova tek posljednih nekoliko godina počelo razvijati u Crnoj Gori, da nema svoju dugogodišnju tradiciju, knjiga je edukativnog karaktera i prevashodno je namijenjena trenerima, sportistima, studentima Fakulteta za sport i rekreativcima”, rekao je Marković, uz napomenu da će cjelokupan tiraž knjige, putem sredstava javnog informisanja, biti podijeljen kao poklon čitaocima tokom trajanja Olimpijskih igara u Londonu.

Predmet knjige je olimpijsko dizanje tegova, njegov uticaj na motorićke sposobnosti i morfoloske karakteristike sportista, kinezioloska analiza i metodika obučavanja dizalkih vježbi (trzaj i izbačaj).

“Na stručan način, kroz niz naučnih istraživanja, objasnio sam kako olimpijsko dizanje tegova utiče na razvoj motoričkih sposobnosti kod sportista, prevashodno na snagu, brzinu, koordinaciju i fleksibilnost. Detaljno sam pojasnio i ilustrovao slikama metodiku obučavanja dizačkih vježbi i njihovih varijanti koje se primjenjuju u kondicionom treningu. Knjiga, takođe, nudi detaljne informacije o primjeni olimpijskog dizanja tegova u treningu pojedinih sportova i sportskih disciplina, i kako vježbe olimpijskog dizanja tegova imaju najveću povezanost sa onime što se tokom takmičenja tj. daju najbolji transfer sposobnosti iz teretane na sportskom borilistu”, ističe autor knjige.

Nemanji Markoviću je ovo prva knjiga. Autor je 2008. godine diplomirao je na Filozofskom Fakultetu u Nikšiću, na odsjeku za fizičku kulturu. Student je postdiplomskih magistarskih studija na Fakultetu za sport i fizicko vaspitanje u Nikšiću. Radi kao profesor fižičkog vaspitanja u OŠ „Vlado Mlić“ u Donjoj Gorici, u Podgorici.

“Nadam se da je ovaj udžbenik uspio barem u jednom dijelu objasniti problematiku vezanu za olimpijsko dizanje tegova i važnost njegove primjene u kondicionom treningu, i da će na taj način pomoći svima koji su zainteresovani za to područje. Prezentujući svaki sistem treninga s opterećenjem, vidljive su sve prednosti i eventualni nedostaci koje oni nose sa sobom. Poznavanjem planiranja i programiranja treninga treneri su ti koji ih mogu maksimalno iskoristiti u pojedinim ciklusima treninga”, zaključio je Marković.

Recezenti knjige su prof. dr sc Igor Jukić, dekan Kineziološkog fakulteta u Zagrebu i prof. dr sc Kemal Idrizović, redovni profesor Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u Nikšiću.