I turistima skidaju euro sa računa, Ministarstvo: To je samo euro
Strani državljani ogorčeni što im se naplaćuju taksa "euro po euro" za crnogorski budžet
Zakon o taksama je takav da oporezuje i strane turiste, kojima crnogorski budžet “proguta” po euro čim ostvare prvi poziv sa broja mobilnih mreža u Crnoj Gori.
Redakciji “Vijesti” juče se javilo više turista, posebno iz komšijske Srbije, koji su odlučili da odmor provedu u Crnoj Gori jer su ogorčeni činjenicom da su ostali bez eura čim su obavili prvi telefonski razgovor sa kupljenih pripejd kartica ovdašnjih mobilnih operatera.
TV Vijesti, Ljubica Milićević
Predsjednik Advokatske komore Crne Gore Zdravko Begović ocijenio je da je pravno nelogično da stranac koji dođe da provede godišnji odmor u Crnoj Gori i kupi SIM karticu, mora da plati naknadu kao i crnogorski poreski obveznici.
“U okruženju je situacija drugačija. Operateri su tu da legitimišu i evidentiraju svakog stranca koji kupi karticu i koji je oslobođen poreskih nameta. To rješenje bi se moralo sprovesti i kod nas”, istakao je Begović.
Begović je naglasio da bi Ustavni sud morao da se izjasni o inicijativi Građanskog fronta zbog ocjene ustavnosti Zakona o taksama.
Iz Vlade je objašnjeno da je zakonom predviđeno da će se taksa od po euro na SIM kartice naplaćivati za svaki aktivni broj. Zakon, kako su saopštili, ne pravi razliku između stranaca i građana Crne Gore. Oporezivanje građana predviđeno je zakonom koji je sastavni dio rebalansa budžeta, do kojeg je, između ostalog, došlo zbog izmirenja dugova za Kombinat aluminijuma.
Ministarstvo: To je simbolična suma
Naplata jednog eura mjesečno na aktivne SIM kartice mobilne telefonije turistima, koji u Crnoj Gori u prosjeku borave sedam do deset dana, simbolična je i neće značajnije smanjiti njihov budžet, saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma. "Smatramo da iznos od jednog eura mjesečno neće promijeniti mišljenje turista o dolasku u Crnu Goru, jer se radi o simboličnom iznosu. Turisti kod nas borave u prosjeku sedam do deset dana, tako da iznos od jednog eura na njihov ukupni planirani budžet za ljetovanje sigurno neće praviti veliku razliku", kazali su agenciji Mina-business predstavnici Ministarstva. Iz Ministarstva su podsjetili da je odluka o plaćanju jednog eura za korišćenje usluga električne energije, kablovskih operatera i mobilnih telefona donijeta je u cilju prevazilaženja trenutne ekonomske situacije.
Oni su dodali i da je donošenje Zakona o taksama dobro propraćeno u regionu, zbog čega u Ministarstvu smatraju da je veliki broj turista upoznat sa tom informacijom i prije dolaska u Crnu Goru. "Prilikom kupovine SIM kartice kupci se obavještavaju o činjenici da će im sa računa biti naplaćen jedan euro na ime takse", objasnili su iz Ministarstva turizma. Vlada i Ministarstvo se, kako su kazali, u svim ostalim situacijama trude da turiste oslobode nameta i procedura, kako bi im boravak učinili što prijatnijim i rasterećenijim. Iz Ministarstva su podsjetili da je ukinuta naplata Eko takse, potpisani su sporazumi sa zemljama regiona o olakšanom prelasku granice, kao i protokoli o saradnji između crnogorske i policija okolnih država. "Za ulazak u Crnu Goru dovoljna je lična karta, a napravljeni su i brojni izuzetno povoljni paket aranžami za periode sezone i van sezone. Modernizovana je putna infrastruktura i uloženo mnogo rada i truda kako bi se turisti prilikom boravka u Crnoj Gori osjećali kao u svojoj zemlji", poručili su iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.
Galerija
( Marija Mirjačić, TV Vijesti )