Kako crnogorski funkcioneri otplaćuju kredite
Nekima su kredititi i do 100 hiljada eura, pri čemu su im rate oko jedne i po prosječne plate u Crnoj Gori
Mnogi ministri i poslanici jedva da mogu pregurati mjesec, kad banke od njihovih plata naplate rate za jedan ili više kredita koji iznose preko 100.000 eura.
Taj zaključak se može steći uvidom u podatke iz njihovih godišnjih izvještaja koji su objavljeni na sajtu Komisije za sprečavanje sukoba interesa.
Prema informacijama koje su dostavili Komisiji, funkcioneri su kredite uglavnom uzimali radi rješavanja stambenih pitanja.
Međutim, postavlja se pitanje da li su predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti i bankari sklopili kreditne ugovore koje važe za sve ostale građne, s obzirom na to da banke traže obično dva besprekorna žiranta, otvoren račun kod banke kod koje se uzima kredit, ali i hipoteke na nekretnine o kojima funkcioneri izvšne vlasti najčešće ne dostavljaju podatke. Takođe, propisi Centralne banke preciziraju da mjesečna rata za otplatu kredita ne smije prelaziti polovinu zarade, a banke uzimaju u obzir i ukupna porodična primanja.
Vlahović zadužila 103.746 eura
Ministarka nauke Sanja Vlahović kreditno je zadužena 103.746 eura u Crnogorskoj komercijalnoj banci, sa rokom otplate od 10 godina. U izvještaju o imovini i prihodima za prošlu godinu precizirala je da se radi o stambenom kreditu, ali nije navela iznos mjesečne rate.
Vlahović je prošle godine zarađivala 1.037 eura, a honorar na Univerzitetu “Mediteran” iznosio od 180 do 550 eura. Za nastavu na beogradskom Univerzitetu “Singidunum” za tri mjeseca primila je 1.200 eura.
Ministar ekonomije Vladimir Kavarić je za 110.000 švajcarskih franaka, odnosno 93.000 eura, kupio dva stana u Podgorici. I Kavarić je pradavač na Univerzitetu Donja Gorica (UDG) i prima honorar od 250 eura.
Njegova supruga Tijana Kavarić zaposlena je u Ministarstvu zdravlja i zarađuje 473 eura.
Prvi čovjek Ministarstva unutrašnjih poslova Ivan Brajović ukupno je kreditno zadužen 145.000 eura. Kredit od 30.000 eura odobrila mu je CKB i to na 10 godina, a Brajović duguje 60.000 eura Hipo Alpe Adria banci sa rokom otplate 20 godina. Brajović je Podgoričkoj banci dužan 50.000 eura, a rok otplate je 25 godina.
Ministar MUP-a u izvještaju o imovini i prihodima nije naznačio svrhu kreditnih zaduženja, ali je naveo da zarađuje 1.113 eura, a do aprila prošle godine zarađivao je dodatnih 480 eura mjesečno kao predsjednik Koordinacionog odbora za reformu lokalne samouprave. Njegova supruga Dragana zaposlena je u preduzeću Aerodromi Crne Gore i prima 896 eura.
Katniću rata 580 eura
Ministar finansija Milorad Katnić jedan je od rijetkih koji je Komisiji dostavio gotovo potpune podatke o kreditnom zaduženju. Katnić je naveo da zarađuje 1.050 eura, a kreditno je zadužen 66.000 eura do 2027. godine. Pricizirao je da rata za kredit iznosi 580 eura. Katnić je takođe predavača na UDG, ali njegov honorar iznosi 200 eura.
Poslanik DPS-a Zoran Vukčević duguje bankama 132.000 eura. Vukčević je Komisiji prijavio da je prošle godine kao član Borda direktora Investiciono-razvojnog fonda prihodovao 818, od poslaničke funkcije 653, a u Direkciji za razvoj malih i srednjih preduzeća 713 eura.
Kredite visine 13.000, 74.000 i 45.000 eura treba da vrati u roku od sedam, 20 i 10 godina
Kredite visine 13.000, 74.000 i 45.000 eura treba da vrati u roku od sedam, 20 i 10 godina.
Vukčević je u novembru prošle godine morao da se odrekne članstva u Bordu direktora zbog poslaničke funkcije, a kako je odlučio da ostane u Skupštini, od 1. marta 2012. je ostao bez plate u Direkciji.
Supruga poslanika DPS-a Radmila Vukčević zaposlena je u Elektroprivredi Crne Gore i zarađuje 650 eura.
Jonica na kredit kupila stan
Poslanica SNP-a Snežana Jonica prošle godine se zadužila 65.000 eura za trgovinu stana. Jonica ovaj novac mora da vrati u roku od 10 godina i to od zarade od 1259 eura i nadoknade za rad u skupštinskim odborima u iznosu od 225 eura.
Ni ministri ni poslanici juče nijesu bili raspoloženi da govore o tome čime su garantovali za bankarske zajmove koji se mjere desetinama ili stotinama hiljada eura, niti kako uspijevaju da plate rate.
Ministar Brajović nije juče želio da komentariše ništa u vezi sa kreditnim zaduženjima. “Podaci su objavljeni na sajtu Komisije. Tačno je ono što tamo stoji, tako da ne bih dalje komentarisao”, kazao je Brajović.
Vade ih honorari
Iz jedne poslovne banke “Vijestima” su saopštili da bi rata za stambeni kredit od 100.000 eura, uz najpovoljniju kamatu, od osam odsto u ovom trenutku iznosila više od 700 eura.
“Sve zavisi od toga kada su krediti podignuti. Povoljniji uslovi za kreditna zaduživanja su bili prije ekonomske krize, odnosno 2007. i 2008. godine”, pojasnilči su nam iz banke. Dodaju da kreditni odbori banaka, prilikom odlučivanja o kreditima, osim plate, uzimaju u obzir i honorar “koji postaju raspoloživi dohodak”: “Bankama je bitno da rata ne pređe iznos veći od polovine plate i naravno da im se pozajmljeni novac vrati”.
Vrijednost nekretnine, na koju se stavlja hipoteka da bi se dobio stambeni kredit u ovom trenutku mora biti tri puta veća od zajma koji se traži od banke.
“To znači da ukoliko želite kredit od 60.000 morate garantovati nečim što je vrijedno 180.000 eura”, pojašnjeno nam je iz banke.
Najpoznatiji kredit
Najpoznatiji crnogorski kredit je stambeno zaduženje odlazećeg šefa diplomatije Milana Roćena. On je 2007. godine od CKB uzeo kredit od 100.000 eura, a vratio ga je za samo dvije godine.
Roćen je pune četiri godine ćutao o načinu na koji je od ministarske plate koja se kretala od 778 eura 2007. do 1.196 eura prošle godine uspio da vrati 100.000 eura u punom iznosu.
“Moja supruga je štedljiva i jednostavno nijesam imao potrebu, niti tamo nešto stoji u kartonu, da prijavim kolika je ta ušteđevina”
U intervjuu Televiziji Vijesti sredinom decembra prošle godine, Roćen je kazao da je stan od 159 kvadrata kupio od kredita u iznosu od 100.000 eura i ušteđevine koju je zaradio kao ambasador u Moskvi.
“Moja supruga je štedljiva i jednostavno nijesam imao potrebu, niti tamo nešto stoji u kartonu, da prijavim kolika je ta ušteđevina”, kazao je tada Roćen.
Njegova supruga Stana, prema kartonu, primala je penziju od 367 eura. Krajem prošle godine, MANS je javnosti predstavio podatke do kojih su došli koristeći Zakon o slobodnom pristupu informacijama, prema kojima je sin šefa diplomatije Filip Roćen prodao stan površine 51,47 kvadrata i novcem od te prodaje pomogao ocu da u cjelosti vrati stambeni kredit.
Galerija
( Tina Radulović )