Britanci razmišljaju o napuštanju Evropske unije

Uticajni britanski poslanici upozorili su danas da Velika Britanija mora da razmotri mogućnost da u budućnosti prestane da bude članica EU

50 pregleda7 komentar(a)
Britanski parlament, Foto: Rojters
02.07.2012. 18:51h

Ovakvi pozivi na preispitivanje trenutnog statusa Velike Britanije u EU, prema ocjeni agencije AP, nameću pitanje da li će članstvo Velike Britanije u EU biti još jedna žrtva dužničke krize eurozone u kojoj Britanci ne učestvuju.

Planovi za napuštanje EU, za šta su se nekada zalagali samo marginalni političari u Velikoj Britaniji, sve su učestaliji.

"Ne mislim da britanskom nacionalnom interesu doprinosi sadašnji odnos s EU", rekao je bivši ministar odbrane Lijam Foks u govoru u Parlamentu u kojem je podržao referendum o EU.

Ankete pokazuju da je većina Britanaca veoma skeptičan stav o učvršćivanju veza s Evropskom unijom i da žele da se pod britanski suverenitet vrate neke odluke koje su prepuštene Briselu.

Britanci su se posljednji put izjašnjavali o članstvu u EU, tada Evropskoj ekonomskoj zajednici, 1975. godine.

Foks je rekao da evropske države koje ne koriste euro, treba da se založe za znatno labavije veze sa susjedima i da razmotre potpuno napuštanje EU.

Premijer Dejvid Kameron priznao je da je Velikoj Britaniji možda potrebno izjašnjavanje o vezama s Evropskom unijom, ali insistira da ne bi trebalo organizovati referendum dok traje dužnička kriza.

On je u govoru poslanicima rekao da prioritet Britanije mora biti "rješavanje nestabilnosti i haosa" koji se širi eurozonom, prije no što razmotri svoje odnose s evropskim državama.

Kameron je rekao da eurosketpici, kojih ima dosta u njegovoj Konzervativnoj stranci, griješe smatrajući da je napuštanje EU jedina opcija za odbranu interesa Velike Britanije.

On je ukazao i na svoju odluku iz decembra kada je uložio veto na promjene u sporazumu EU, pošto je bio jedini evropski lider koji se suprostavio planu da države svoje budžete podnose na centralnu procjenu u Brisel i da ograniče deficite

Bivši ministar Džon Redvud koji je, kao i Foks član Konzervativne stranke, rekao je da bi mnogi Britanci rado glasali o izlasku iz EU.

On je rekao da dok stanovnici zemalja eurozone žele da EU ima više moći da upravlja njihovim životima, Britanci žele manje. "Trebalo bi da putujemo u suprotnom smjeru", rekao je Redvud.

Opozicioni laburisti su naznačili da bi planove za raspisivanje referenduma o EU mogli uključiti u svoj manifest za izbore 2015. S druge strane, liberal-demokrate, manji partner u koalicionoj vladi, čvrsto brane ostanak u EU.