Kriminalne grupe smjenjuju vođe da održe posao

Radni tim Uprave policije sva navedena dokumenta izrađuje u skladu sa preporukama i standardima prihvaćenim od strane Europola i UNODC

64 pregleda0 komentar(a)
Ivan Bušković, hapšenje, Foto: Vesko Belojević
01.07.2012. 13:32h

Prema preliminarnim rezultatima šestočlanog tima policijskih analitičara koji su zaduženi za izradu ”Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala” u Crnoj Gori je trenutno aktivno 28 organizovanih kriminalnih grupa, sedam manje nego prošle godine, saznaju “Vijesti”.

Prema procjeni opasnosti od organizovanog kriminala, kriminalne grupe se brzo adaptiraju na nove mogućnosti i izazove, i preduzimaju korake kako bi proširili svoje kriminalne poslove i zaštitili svoje interese.

"U proteklom periodu od godinu dana, bilo je slučajeva da se smjenjuju vođe u nekim kriminalnim grupama, iz razloga što su pojedini članovi hapšeni ne samo na prostoru Crne Gore nego i u inostranstvu. Zbog hapšenja su se neke grupe i ugasile, ali lica koja nijesu procesuirana i koja su ostala na slobodi znala su, u cilju nastavka obavljanja kriminalnih aktivnosti u kojima su sticali profit, da se pridruže drugoj grupi, tako da od dvije nastane jedna", kazao je izvor “Vijesti” iz policije, upućen u problematiku organizovanog kriminala. On dodaje da je karakteristika kriminalnih grupa da ništa nije fiksno, i često se mijenja njihova struktura i članovi.

"Mijenjaju i kriminalne aktivnosti. Pojedine se bave krijumčarenjem droge paralelno sa zelenašenjem, nelegalnom trgovinom automobilima...", istakao je neimenovani izvor “Vijesti” iz policije.

Samo na osnovu praćenja broja organizovanih kriminalnih grupa ne može se donijeti zaključak o trendu smanjenja ili rasta problema

Samo na osnovu praćenja broja organizovanih kriminalnih grupa, kako kažu iz policije, ne može se donijeti zaključak o trendu smanjenja ili rasta problema u oblasti organizovanog kriminala, jer je to tek jedan od dvadesetak parametara koji se uzima u obzir prilikom procjene opasnosti.

Strateška dokumenta

U avgustu 2011. godine, u Upravi policije formiran je Radni tim od šest iskusnih operativnih i strateških policijskih analitičara iz različitih sektora, čiji je zadatak da do kraja 2012. godine izrade dva strateška dokumenta:

”Analizu uticaja teškog i organizovanog kriminala u Regionu na stanje u Crnoj Gori” i ”Procjenu opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori”.

Izrada ove vrste strateških dokumenata je dugoročan proces koji se sastoji od nekoliko ključnih faza, od kojih svaka traje između tri i šest mjeseci.

Aktivnosti na izradi prvog od dva pomenuta strateška dokumenta ”Analize uticaja teškog i organizovanog kriminala u Regionu na stanje u Crnoj Gori” privode se kraju i on će biti publikovan u trećem kvartalu ove godine.

"U odnosu na dokument ”Procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori”, trenutno se nalazimo u fazi obrade i sistematizacije prikupljenih podataka", saopštili su iz Uprave policije.

Plan za borbu protiv organizovanog kriminala

U skladu sa jednom od preporuka iz prethodne procjene opasnosti (OCTA MNE 2011), tim Uprave policije pripremio je krajem januara 2012. „interni“ dokument: “Plan aktivnosti za borbu protiv organizovanog kriminala“.

"Plan predstavlja kontrolnu strategiju u kojoj su identifikovani glavni prioriteti, nosioci aktivnosti i potrebni resursi za preduzimanje aktivnosti u tri oblasti: prevencije, obavještajnog rada i operativno-istražnih aktivnosti. Na osnovu prioriteta iz ovog plana i definisanih potreba za obavještajnim informacijama, u februaru 2012. godine je izrađen „Plan obavještajnog rada“ čime je započeo novi ciklus ciljanog prikupljanja podataka o organizovanim kriminalnim grupama, potrebnih za izradu nove procjene opasnosti", saopšteno je iz Uprave policije.

Radni tim Uprave policije sva navedena dokumenta izrađuje u skladu sa preporukama i standardima prihvaćenim od strane Europola i UNODC

Radni tim Uprave policije sva navedena dokumenta izrađuje u skladu sa preporukama i standardima prihvaćenim od strane Europola i UNODC (Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala) i u okviru modela ”Policija vođena obavještajnim radom”.

Nova procjena početkom 2013.

Nova “Procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori” biće prema planiranoj dinamici publikovana početkom 2013. godine, kazali su “Vijestima” iz Uprave policije.

"S obzirom na to da još nije započeta faza analize prikupljenih podataka, još uvijek je rano govoriti o eventualnim promjenama u trendovima u odnosu na 2011. godinu. Vremenski period od jedne godine je suviše kratak da bi se registrovale bitnije promjene trendova organizovanog kriminala na strateškom nivou, što je jedan od razloga zbog čega i Europol preporučuje izradu dvogodišnjih procjena, a zatim i četvorogodišnjih procjena. Ipak, prema trenutno aktuelnim podacima, možemo sa sigurnošću tvrditi da će trgovina i krijumčarenje opojnih droga i ubuduće biti jedan od glavnih problema u oblasti organizovanog kriminala u Crnoj Gori i zemljama regiona", saopšteno je iz Uprave policije.