Zašto je Asanž izabrao Ekvador

„Iskreno vjerujem, a dobro ga poznajem, da strahuje za svoj život,“ rekao je Von Smit, u čijoj kući na selu je Asanž boravio 13 mjeseci

60 pregleda1 komentar(a)
21.06.2012. 16:19h

Džulijan Asanž rizikuje da se nađe u zatvoru čim napusti ambasadu Ekvadora u Londonu pošto je prekršio uslove oslobađanja uz kauciju kako bi izbjegao izručenje Švedskoj.

Ovog bivšeg kompjuterskog hakera, koji je razbjesnio Vašington 2010. kada je njegov sajt Vikiliks objavio tajne američke depeše, Švedska traži zbog optužbi za seksualno napastvovanje. Asanž kaže da strahuje da će ga Švedska predati Sjedinjenim Državama, gdje bi mu život bio u opasnosti.

Novinari i desetak pristalica, koji su nosile transparente sa porukom „Oslobodite Asanža“, okupili su se ispred petospratne zgrade ambasade Ekvadora u elitnom distriktu Najtsbridž, gdje je Asanž u utorak zatražio politički azil, zadavši Velikoj Britaniji pravnu i diplomatsku glavobolju.

„Iskreno vjerujem, a dobro ga poznajem, da strahuje za svoj život,“ rekao je Von Smit, u čijoj kući na selu je Asanž boravio 13 mjeseci nakon plaćanja kaucije u decembru 2010.

„Boji se da će ako ode u Švedsku biti poslat u Ameriku, a dovoljno je pogledati kako se Amerikanci odnose prema Bredliju Meningu i zaključiti da je njegov strah opravdan,“ izjavio je Smit za BBC.

Razumije rat protiv medija

Ljevičarski predsjednik Ekvadora Rafael Korea je u sukobu s novinarima od kada je stupio na dužnost 2007, optužujući „medijsku diktaturu“ za podrivanje njegove vladavine. Oponenti ga optužuju za pokušaj gušenja protivničkih glasova.

Asanžova odluka da traži pomoć od Ekvadora uslijedila je nakon njegovog intervjua sa Koreom na kanalu na engleskom jeziku „Raša tudej“ (Russia Today), koji sponzoriše Kremlj.

Asanž se našao na meti kritika zato što je pristao da bude domaćin serijala na ruskom kanalu, s obzirom na to da tamošnje vlasti imaju sporan dosije slobode govora.

Agencija AP je objavila da je Asanžu ponuđen azil tokom pomenutog intervjua, ali nije otkriveno da li je ponudu uputio Korea lično. Asanž je tokom razgovora pokazao razmijevanje za Korein rat sa medijima.

„Oslobodimo se lažnih stereotipa, prema kojima zle vlade progone hrabre novinare i medije. Često je, Džulijane, situcija obrnuta,“ kazao je Korea.

„Predsjedniče Korea, slažem se sa vašim opisom medija. Stalno smo svjedoci toga da velike medijske organizacije sa kojima radimo...cenzurišu naš materijal bez našeg odobrenja,“ odgovorio je Asanž .

Vikiliks je ostvario veliki uticaj 2010. sarađujući sa nekoliko prestižnih listova iz više država, koji su objavili dio materijala do kojeg je došao, ali je kasnije došao u sukob sa njima.