Ovacije publike za novu "Krčmaricu" u duhu 70-tih
Upravo citat iz ove predstave "Vama je ovo smiješno, zar ne?!" moto je ovogodišnjeg festivala
Prva od tri predstave, rađene po tekstovima Karla Goldionija, koprodukcije ovogodišnjeg 26. po redu festivala „Grad teatra“ - „Krčmarica Mirandolina“, u režiji Juga Radivojevića, izvedena je na terasi između starogradskih crkava.
Ovacije publike, bile su dokaza da je Radivojević, kao što je i obećao uradio jednu potpuno novu „Krčmaricu“ kojoj je dao duh 70- tih godina prošlog vijeka, smjestivši je u vrijeme buđenja ljudskih sloboda.
Upravo citat iz ove predstave "Vama je ovo smiješno, zar ne?!" moto je ovogodišnjeg festivala, a pored „Krčmarice“, budvanski ljetnji festivala donosi još dvije predstave po tekstu Goldonija "Ribarske svađe" i "Sluge dvaju gospodara".
Krčmarica mirandolina, koprodukcije je Grad teatra i Hrvatskog narodnog kazališta Ivana plemenitog Zajca- festivala Riječke ljetnje noći, koja će nakon premijere u budvi i svoje premijerno izvođenje imati u rijci ispred konobe „La Grotta“.
Osim režije i izbora muzike, ove komedije u tri čina, Radivojević potpisuje i adaptaciju dramskog teksta, dramaturg je Magdalena Lupi Alvir, scenografija Aleksandar Denić, kostimograf Manuela Paladin šabanović, dok su glavne uloge dodijeljena Mariji Vicković i Igoru Đorđeviću.
"Pomak u sedamdesete donosi ključ u čitanju Goldonija od prije 400 godina... Govorimo o vremenu buđenja raličitih vrsta sloboda, o vremenu ljubavi, mira, idile, o vremenu koje je prethodilo vremenu mržnje, zla i nemira. Taj vremenski kontrast vremena lijepog i vremena ružnog je okolnost unutar koje govorimo o našim međuljudskim odnosima. Mirandolinina gostionica je mjesto ljubavi, humanizma i renesanse, mjesto koje vam nudi različite ljepote, ali i mjesto koje će biti uništeno od strane onih koji tu ljepotu nisu razumjeli...", naveo je Radivojević.
Upitan koje su posljedice te neosvješćenosti prisustva ljepote u komadu čija je tema upravo vječna muška zaluđenost ženskom ljepotom, radivojević navodi da su „posljedice nažalost uvod u tragediju, uostalom često je komedija put u tagediju“.
„Iz ovakve Gostioničarke Mirandoline progovara ideja za povratkom ljepotama života, ideja o tome da moramo misliti na bližnje i da vjerujemo da će ljepota zaista spasiti svijet. Svaka druga vrsta klaustrofobija je pogubna za čovječanstvo, makar se ona odnosila i na kulturu o kojoj svi na Balkanu tako malo brinu... istakao je radivojević.
Prema riječima dramaturškinja Magdalena Lupi Alvir „ako zamišljamo Mediteran kakav je nekada bio a koji i danas sa svojim ljudima ostaje jednako razbarušen, strastven, zaigran, šaljiv, bučan i veseo no i nostalgičan, sigurno ga možemo zamisliti kroz likove Goldonijevih komedija.“.
"Ako još pri tome prizovemo sve mediteranske okuse i mirise, evo nas brzo u gostionici kod zamamne Mirandoline, gdje ćemo svjedočiti vječnoj temi muške zaluđenosti ženskom ljepotom i brojnim ljubavnim dogodovštinama koje je obavezno prate. Goldoni nam isprva priređuje zabavnu, prpošnu i duhovitu igru zavođenja u kojoj do kraja komedije napeto pratimo tko će osvojiti Mirandolinino srce. A što se dogodi ako tu ljepotu ne možemo posjedovati?", navela je ona.
Galerija
( Vuk Lajović )