Kineskinja primorana da abortira u sedmom mjesecu trudnoće

Feng Jianmej je kažnjena jer njena porodica nije imala para da plati kaznu za rađanje drugog djeteta

53 pregleda4 komentar(a)
Feng Jianmej, Foto: Guardian.co.uk
15.06.2012. 08:48h

Kina je suspendovala trojicu gradskih službenika Ankaga u provinciji Šansi i uputila izvinjenje ženi koja je bila primorana da u sedmom mjesecu trudnoće izvrši abortus, a slučaj je izazvao veliko ogorčenje javnosti nakon što su na internetu objavljene slike majke i mrtvog fetusa.

Slučaj je ponovo pokrenuo oštre kritike na račun zakona o kontroli rađanja koji iako ima za cilj da smanji nekontrolisani priraštaj stanovništva, vrlo često je izgovor za najgrublja kršenja ljudskih prava i nasilne abortuse i sterilizaciju žena.

Zakonom iz 1970. porodicama u gradovima dozvoljeno je da imaju samo jedno dijete, a ako žele još jedno moraju da plate takozvanu kaznu.

Lokalni zvaničnici su prvo prebili 27-godišnju Feng Jianmej, a zatim je silom natjerali na abortus u trenutku kada je bila u sedmom mjesecu trudnoće, zato što njena porodica nije imala para da plati kaznu od oko 6.000 dolara koliko je potrebno za rađanje drugog djeteta, piše danas kineska štampa.

Šokantne fotografije Feng i njenog sedmomjesečnog umrlog djeteta na bolničkom krevetu postavio je njen brat na jednu društvenu mrežu

Šokantne fotografije nje i njenog sedmomjesečnog umrlog djeteta na bolničkom krevetu postavio je njen brat na jednu društvenu mrežu i one su za kratko vrijeme obišle svijet izazivajući ogorčenost i osudu javnosti.

Službenici će biti suspendovani

Gradske vlasti Ankanga, grada na sjeverozapadu zemlje u provinciji Šansi gdje živi Feng, saopštile su da je zamjenik gradonačelnika posjetio Feng i njenog muža u bolnici i uputio im izvinjenje.

Taj zvaničnik im je rekao da će gradski službenici koji su natjerali Feng da abortira biti suspendovani i da će biti pokrenuta istraga, navodi agencija Sinhua.

Ta agencija dodaje da Feng u legalnom smislu nije imala pravo da rodi drugo dijete jer nije platila kaznu, ali i ističe da su abortusi u poodmakloj trudnoći strogo zabranjeni jer mogu da životno ugroze majku.

"Najkorektnije bi bilo da su lokalne vlasti dozvolile Feng da se porodi, a da zatim od nje i njene porodice nastoje da naplate kaznu", smatra kineska državna agencija.