Pljevlja: U Jugoslovenskom muzeju humora i satire se slobodno možete kikotati

Nažalost, pravu vrijednost muzeja nijesu spoznali ni svi građani Pljevalja, a još manje gosti i rijetki turisti

127 pregleda1 komentar(a)
10.06.2012. 17:21h

Skoro dvije decenije u Pljevljima postoji Jugoslovenski muzej humora i satire, jedinstvena institucija na ovim prostorima koja posjeduje više od tri hiljade eksponata karikatura, novina, časopisa i knjiga, pisanih i ilustrovanih britkim humorističko-satiričnim perom.

Muzeji su po prirodi ozbiljne institucije, ali ko u uđe u ovaj pljevaljski, smijeh ne može obuzdati. Za razliku od drugih, ovdje vam sigurno neće biti zamjereno ako se budete kikotali razgledajući eksponate, niti će vam se prigovoriti da ste nekulturni ili nevaspitani. Zato mnogi navrate u ovaj muzej da uzmu svoju dozu smijeha protiv sumorne stvarnosti.

Iako po veličini i opremljenošću nije ni primaći onom u bugarskom gradu Gabrovu, pljevaljska kuća humora ipak ima šta ponuditi ljubiteljima ovog žanra.

Zahvaljujući „Danima humora i satire“ i ovom jedinstvenom muzeju, koji čuva duh i duhovnost našeg naroda, Pljevlja postaju centar balkanskog satirično-humorističkog stvaralaštva.

Osnivanje Jugoslovenskog muzeja humora i satire, podstakla je redakcija humoristično-satiričnog časopisa „Jež“, zajedno sa članovima tadašnjeg savjeta Susreta humorista i satiričara „Vuko Bezarević“ koji se već godinama u junu održavaju u gradu pod Golubinjom u znak rano preminulog pljevaljskog profesora i satiričara. Svečano je otvoren za posjetioce 17. juna 1994. godine i smješten u šest prostorija Umjetničke galerije „Vitomir Srbljanović“.

Muzej će, zajedno sa galerijom u čijem sastavu postoji, biti smješten u pljevaljskom Domu kulture kada se završi njegova rekonstrukcija. U toj ustanovi očekuju i pomoć države kako bi se prostor bolje opremio.

Rijetke posjete

Kustos Jelena Lazarević kaže da više gradova u svijetu posjeduje muzej karikature, ali da su samo u Pljevljima na jednom mjestu objedinjeni ilustrovani i pisani humorističko- satirični prikazi.

Nažalost, pravu vrijednost muzeja nijesu spoznali ni svi građani Pljevalja, a još manje gosti i rijetki turisti. Posjete su rijetke, ali ovo svetilište duha i smijeha oživi tokom “Vukovih susreta” kada ga pohode desetine majstora humora i satire.

"Ideja je bila da se na jednom mjestu sačuva građa koju je godinama prikupljala redakcija 'Ježa' i velikodušno poklonila Muzeju, sa ciljem da se izloži i predstavi publici, i nastavi sa kontinuiranim sakupljanjem kako bi se obogatio fundus. Zbirka muzeja predstavlja jedinstvenu istoriju razvoja jugoslovenskog humora i satire, nastojeći da obriše granice između šest republika, nekada zajedničke države. Doprinosi prevazilaženju podjela i ukazuje da humor liječi dušu od predrasuda a satira opominje", kaže Lazarević, koja je prije godinu počela da radi u ovoj ustanovi.

Opširnije u štampanom izdanju