Sirija: Poginulo 5 novinara
Vladina vojska pogodila je stan iz kog su novinari Amar Mohamed Zado, Ahmed Adnan al-Ašlak i Lorens Fahmi al-Naimi snimali sukobe u kvartu al-Midan u Damasku
U Siriji je u posljednja dva dana poginulo pet novinara, koji su izvještavali o sukobima u toj zemlji.
Komitet za zaštitu novinara (CPI) saoštio je da su novinari poginuli u dva odvojena incidenta u Damasku i Homsu.
Vladina vojska pogodila je stan iz kog su novinari Amar Mohamed Zado, Ahmed Adnan al-Ašlak i Lorens Fahmi al-Naimi snimali sukobe u kvartu al-Midan u Damasku.
Mreža Šam njuz iz Damaska objavila je da postoji mogućnost da su agenti obavještajne službe dojavili bezbjednosnim snagama gde se novinari nalaze i da su ih oni kasnije napali, prenio je Frans pres.
Dan posle tog događaja, novinar Basel al-Šahade i kamerman Ahmed al-Asam, poginuli su na zadatku u raketnom napadu u kvartu Safsafa u Homsu.
U Siriji je od novembra poginulo najmanje devetoro lokalnih i stranih novinara, od kojih "najmanje šestoro u okolnostima koje navode na sumnju u krivicu vladinih trupa", kaže se u saopštenju CPI.
17 osoba stradalo u Deri
Najmanje 17 osoba među kojima devet žena i troje djece, ubijeno je u noći između petka i subote u Siriji u napadu vojske u gradu Dera na jugu zemlje, saopštila je Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sjedištem u Londonu.
Vojska je izvela napad na stambeni kvart u tom gradu koji važi za jedno od glavnih uporišta pobunjenika protiv režima predsjednika Bašara al-Asada, a u napadu je ranjeno na desetine ljudi među kojima su neki u vrlo teškom stanju.
Nakon napada vojske došlo je i do sukoba sa pobunjenicima u tom gradu, a ubrzo su prekinute sve internet veze.
Sirijska organizacija za ljudska prava navodi da su se pritisak vlasti i sukobi vojske i pobunjenika pojaccali u glavnom gradu Sirije i da je širom zemlje tokom dana staradalo 68 osoba, uglavnom civila.
Prije dva dana najmanje 55 osoba je ubijeno, među kojima je 18 žena i djece, u mjestu Al-Kubeir u centralnoj sirijskoj provinciji Hama, a sirijske vlasti i pripadnici opozicije jedni na druge prebacuju odgovornost za taj masakr.
Posmatrači UN pokušali su da uđu u Al-Kubeir, da bi na licu mjesta ustanovili šta se dogodilo, ali su ih u tome spriječili i pripadnici vojske, ali i civili koji su rekli da je bezbjednost posmatrača ugrožena ako uđu u to selo.
Sirijski nacionalni savjet, najveća opoziciona koalicija, naveo je da je u masakru ubijeno 80 ljudi. I Savjet i nevladina sirijska organizacija za ljudska prava su za masakr okrivile sirijski režim, koji je to demantovao.
Prema podacima nevladinih organizacija, u posljednjih 15 mjeseci od kako je izbila pobuna protiv režima predsjednika Bašara al-Asada u Siriji je poginulo više od 13.400 ljudi, najvećim djeloma civila.
( Beta )