Sirija: Međunarodni posmatrači stigli na mjesto pokolja
Posmatrači UN-a u Siriji stigli su danas na mjesto pokolja u Al Kubeiru, u kojem je ove nedjelje ubijeno najmanje 55 osoba, većinom žene i djeca, rekao je aktivista iz pokrajine Hama
Posmatrači UN-a raspoređeni u Siriji bili su u četvrtak spriječeni da dođu u Al Kubeir, uglavnom zbog "vojnih blokada", rekao je vođa posmatrača, general Robert Mud. Na njih je čak i pucano, ali pritom niko nije ranjen, dodao je portparol UN-a.
U novom, današnjem pokušaju, "posmatrači su prvo ušli u selo Marzaf, gdje su žrtve pokopane, a zatim u Al Kubeir kako bi pregledali oštećenja prouzrokovana vojnim bombardovanjem", rekao je aktivista Abdel Karim al-Hamui.
"Vojnici na blokadi u Marzafu naredili su stanovnicima da ne razgovaraju s posmatračima, zaprijetivši im smrtnom kaznom ako se ogluše o ova naređenja", dodao je.
Pokolj u Al Kubeiru, seocetu sa petnaestak porodica i oko 150 mještana, u regionu Marzafu, u pokrajini Hama, dogodio se u srijedu, nepune dvije nedjelje nakon pokolja u Huli, blizu Homsa, koji je izazvao zgražavanje međunarodne zajednice.
Mladić koji živi u blizini Al Kubeira rekao je da je vidio "spaljena tijela djece, žena i djevojaka" koja su ležala na tlu.
Opozicija i nevladina organizacija za zaštitu ljudskih parava Sirijski opservatorij za ljudska prava (OSDH) optužili su "šabihe", prorežimske naoružane grupe, da stoje iza ovog novog zločina, ali režim negira da se pokolj dogodio.
Anan u SAD-u traži jači pritisak na Siriju
Izaslanik UN-a i Arapske lige za Siriju, Kofi Anan, rekao je da će na današnjem sastanku sa Hilari Klinton, u Vašingtonu, razgovarati o tome kako "možemo pojačati pritisak na vladu i strane kako bi se sproveo plan izlaska iz sirijske krize".
Istakavši da "svi traže rješenje", bivši glavni sekretar UN-a priznao je da postoje sumnje u njegov plan koji predviđa primirje i početak dijaloga kako bi se zaustavilo nasilje koje je izbilo prije više od godinu dana.
"Neki kažu da je taj plan možda mrtav. Je li problem u samom planu ili u njegovom sprovođenju? Ako je problem u sprovođenju, kako ćemo ga ponovo pokrenuti? Ako problem leži u samom planu, kakve još mogućnosti imamo?", obratio se Anan novinarima.
"Sva su ta pitanja danas na dnevnom redu, a tražimo i način kako da surađujemo sa vladama u regionu i cijelome svijetu na ostvarenju ovog zadatka", dodao je.
Hilari Klinton, koja je stajala uz njega, rekla je da će s Ananom razgovarati o tome kako da podstaknu sirijsku vladu da pruži "ozbiljan" odgovor na mirovni plan u šest tačaka.
Rusija i Kina su u UN-ovu Savjetu bezbjednosti do sada blokirale donošenje dvije rezolucija kojima se osuđuje jednogodišnja represija u Siriji. Rusija je u četvrtak ponovila da će blokirati svaki tekst koji odobrava stranu intervenciju u Siriji.
Razmatra se formiranje kontakt grupe za Siriju
Kofi Anan je danas potvrdio i da se razgovara o formiranju kontakt grupe za Siriji u koju bi bile uključene vodeće svjetske i regionalne sile.
"Odvijaju se razgovori o formiranju jedne takve grupe", rekao je Anan novinarima posle sastanka Savjeta bezbjednosti UN o Siriji, prenijela je agencija AFP.
Generalni sekretar UN-a Ban Ki-mun je dodao da je "to dobra ideja mada još nije odlučeno ko će se njoj (kontakt grupi) priključiti".
Agencije navode da su francuski "Mond" i američki "Vašington post" ranije ove nedjelje najavili da će Anan iznijeti takvu ideju na zatvorenoj sjednici Savjeta bezbjednosti.
Anan je predvidio da za "isti sto" sjednu Turska, Saudijska Arabija, Katar, Iran i pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti (Velika Britanija, SAD, Rusija, Francuska i Kina), kako bi razmotrili gorući međunarodni problem - Siriju.
Galerija
( Beta )