Toščelik uplatio cjelokupni iznos za Željezaru
Turci su za 12.jun najavili konferenciju za novinare kada će saopštiti detalje koji se tiču statusa preostalih 314 radnika
Turska kompanija Toščelik, koja je 30.aprila za 15,1 milion eura kupila nikšićku Željezaru, danas je uplatila preostali novac. U pitanju je 13,6 miliona eura, jer je prilikom konkursa uplatila depozit od deset odsto.
Turci su za 12.jun najavili konferenciju za novinare kada će saopštiti detalje koji se tiču statusa preostalih 314 radnika, kao i budućih planova i investicija.
Stečajni upravnik Veselin Perišić je nakon potpisivanja Kuporodajnog ugovora kazao da je iz razgovora sa Turcima shvatio da oni ne samo da su zainteresovani da zadrže radnike već da postoji mogućnost prijema novih, dok će one zaposlene koji novom vlasniku ne budu trebali Vlada zbrinuti, kao što je to uradila i sa prethodnim viškom.
Nakon uplate slijedi podjela novca povjeriocima uslijediće ali tek nakon donesenog rješenja o glavnoj diobi, koji će uslijediti nakon formiranja nacrta i okončanja postupka oko eventualnih žalbi.
Taj proces bi mogao da bude završen za mjesec, eventualno dva.
Kod namirenja potraživanja, kako je Perišić više puta ponovio, važi princip isključivosti - jedna klasa mora biti u potpunosti namirena da bi se prešlo na novu. To znači da od 15,1 miliona eura, kada se namire povjerioci prve i druge klase, za treću klasu, u kojoj se nalaze i država i bivši vlasnik, ostaje 220.000 eura.
„Prvo će biti isplaćeni radnici koji su u prvom isplatnom redu. Moraju se rezervisati sredstva i za sve zaposlene koji su riješili da putem suda dokazuju osnovanost potraživanja.
Zatim slijedi Poreska uprava, a ako se desi da nema dovoljno sredstava za treću klasu onda važi princip srazmjernog namirenja“, kazao je Perišić.
Nesporna potraživanja radnika iznose 5.530.000 eura, dok putem suda pokušavaju da dokažu osnovanost potraživanja za iznos od 1,75 miliona eura. Poreska uprava ima potraživanja u iznosu od 7,6 miliona eura.
Čak 880 povjerilaca prijavilo je 193 miliona eura potraživanja od Željezare a priznato je preko 125 miliona. Država sa 33 miliona eura, na račun kredita koji je platila a za koji je dala garancije, je u trećem isplatnom redu.
Bivši većinski vlasnik, MNSS, i sa njima povezana kompanija Recupero od Željezare potražuju blizu stotinu miliona eura. Stečajni upravnik im je, nakon angažovanja nezavisnih finansijskih eksperata, priznao 60 miliona eura, od čega MNSS-u 13 miliona a Recuperu oko 47 miliona, dok je 36 miliona koje bivši vlasnik potražuje na ime izgubljene dobiti osporio
( Svetlana Mandić )