U prva četiri mjeseca prijavljene 23 sumnjive transakcije
Pored indikatora za advokate, uvedeni su i oni koji će služiti notarima za prepoznavanje sumnjivih transakcija
Upravi za sprječavanje pranja novca i finansiranje terorizma (USPNFT) su za prva četiri mjeseca ove godine prijavljene 23 sumnjive transakcije, a bilo je i devet zahtjeva za tajno praćenje poslovanja. Iz USPNFT je saopšteno da su se zahtjevi za tajno praćenje poslovanja odnosili na jednog građanina, nerezidenta, i osam preduzeća, među kojima je sedam rezidenatnih. Oni su naveli i da su prošle godine prijavljene 82 sumnjve transakcije, koje su se odnosile na 65 građana i 47 preduzeća. Na rezidente se, kako je saopšteno, odnosilo 35 sumnjivih transakcija građana, dok je među sumnjivim preduzećima bilo 27 rezidentnih. „U ukupan iznos sumnjivih transakcija ušli su oni iz prijavljenih izvještaja, iz kojih se on mogao identifikovati. U slučajevima gdje izvještaj tretira sumnjivo poslovanje ili klijenta nijesu ni identifikovani konkretni iznosi, tako da oni nijesu ušli u ovaj predmet“, kazali su iz USPNFT. Oni su naveli da su prošle godine blokirane tri transakcije troje građana, čija ukupna suma neznatno prelazi milion EUR. Realizovano je i 14 zahtjeva za tajno praćenje računa, od čega se 12 odnosi na građane, a četiri na preduzeća.
Proširena lista indikatora
Iz USPNFT su podsjetili da je izmjenama i dopunama Pravilnika o indikatorima za prepoznavanje sumnjivih klijenata i transakcija postojeća lista proširena za 16 novih. Ti indikatori se odnose na prepoznavanje sumnjivih transakcija u prometu nepokretnosti i građevinarstva. Lista je dopunjena i sa 11 novih indikatora koji se odnose na advokate i notare.
Pored indikatora za advokate, uvedeni su i oni koji će služiti notarima za prepoznavanje sumnjivih transakcija„Dakle, pored indikatora za advokate, uvedeni su i oni koji će služiti notarima za prepoznavanje sumnjivih transakcija s obzirom na to da su i oni postali obveznici shodno izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, koji je usvojen u martu“, saopštili su iz USPNFT. Izmjene i dopune Pravilnika donijelo je Ministarstvo finansija na osnovu stručne osnove koju je pripremila USPNFT u saradnji sa drugim stručnim organima. „Na taj način je ispunjena obaveza iz Akcionog plana za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog, koja je predviđala izradu dodatnih indikatora za praćenje novčanih tokova u cilju uspješnog otkrivanja i procesuiranja slučajeva pranja novca u sektoru građevinarstva i prometa nekretnina“, saopštili su iz USPNFT.
( Mina Business )