Na evropskim berzama zavladala nervoza
Evropska tržišta dionica oscilirala su danas između pozitivnog i negativnog, pri čemu su ulagače ohrabrile poruke o nužnoj direktnoj dokapitalizaciji evropskih banaka iz evropskog kriznog fonda
Indeks Londonske berze FTSE porastao je 0,5 posto na 5.323 boda dok je frankfurtski DAX bio je osjetno skromnijem plusu, od samo 0,1 posto, i iznosio je 6.284 boda. Pariški CAC ostao je gotovo nepromijenjen i iznosio je 3.016 bodova.
U fokusu je i dalje Španija, čiji su troškovi zaduživanja skočili nadomak nivoa neodrživog i zbog najave da se sprema da izda nove obveznice kako bi finansirala spašavanje posrnule "Bankije" i pomogla u finansiranju svojih prezaduženih regija.
Španske nedaće potstakle su juče Evropsku komisiju da predloži formiranje "bankovne unije" i zatraži direktnu dokapitalizaciju posrnulih banaka iz evropskog kriznog fonda. Takav je signal danas podržao evropski bankarski sektor, koji je u prosjeku dobio na vrijednosti 0,5 posto. Tako je BNP Paribas dobio na vrijednosti 1,3 posto, UniCredit 1,2 posto, Deutsche Bank 0,9 posto a Intesa SanPaolo 0,5 posto.
U međuvremenu je američka vlada danas snizila procjenu svog privrednog rasta u prvom tromjesečju, sa 2,2 na 1,9 posto. Tržišta je razočarao i izvještaj privatne kompanije ADP, koji je pokazao skroman rast zapošljavanja u američkom privatnom sektoru u maju mjesecu.
Njemački proizvođač čelika "Thyssenkrupp" oslabio je 2,2 posto a na gubitku su bili i proizvođači čelika "Heidelbergcement" i "Lafarge", i to 1,3 odnosno 1,2 posto. Pale su i akcije proizvođača industrijskih hemikalija BASF za 0,9 posto. Automobilski sektor takođe je izgubio na vrijednosti, pa je Fiat oslabio 3 posto, Reno 1,1 a Mišelin 1,8 posto.
Trgovci očekuju oscilacije i u narednim sedmicama, s obzirom na izbore u Grčkoj čiji bi ishod mogao da odluči i o ostanku odnosno odlasku Grčke iz eurozone. Indeks Tokijske berze Nikkei oslabio je 1,05 posto na 8.542 bodova.
( Beta )