U Prvoj banci i Trezoru znaju kome je uplaćen milion

Malo je poznato da je ovaj zaključak jedna od posljednjih odluka Vlade bivšeg premijera Mila Đukanovića

62 pregleda31 komentar(a)
28.05.2012. 17:00h

Dug Radio Televizije Crne Gore u iznosu od 1.145.805 eura prema kontroverznoj ofšor firmi Fiesta Investments LTD sa Mauricijusa u drugoj polovini novembra 2006. godine platio je Državni trezor posredstvom bivše Nikšićke, a sada Prve banke Crne Gore, pokazuje dokumentacija koju je Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama, nedavno dobila iz Vlade.

Vlada je prije tog plaćanja koje je realizovano 17. novembra posebnim zaključkom od 8. novembra 2006. godine zadužila Ministarstvo finansija da izmiri ovu obavezu državne televizije.

Malo je poznato da je ovaj zaključak jedna od posljednjih odluka Vlade bivšeg premijera Mila Đukanovića, jer ga je već dva dana kasnije, 10. novembra, naslijedio Željko Šturanović.

Nije potpisao Lukšić, nego Perović

Navedeni iznos uplaćen Fiesti od 1,14 miliona predstavlja, u stvari, naknadu za posredovanje u emitovanju satelitskog programa u periodu od 1. januara do 31. decembra 2006. godine. Ostalo je nejasno zašto je Đukanovićeva Vlada ovaj dug platila tajanstvenoj firmi prije isteka kalendarske godine i zašto je taj iznos bio znatno veći od iznosa koji su plaćani za neke druge godine.

RTCG je od kraja 1998. godine do juna 2010. godine, pod čudnim okolnostima, čak i nakon isteka ugovora, koristila usluge emitovanja satelitskog signala posredstvom kompanije Fiesta.

Rješenje Ministarstva finansija i nalog za plaćanje milionskog novca Fiesti 17. novembra 2006. nije potpisao tadašnji ministar finansija, a sadašnji premijer Igor Lukšić nego bivši pomoćnik ministra finansija i šef Trezora Ministarstva finansija Duško Perović, koji je danas direktor Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO).

Postoje dokazi

Bivša Nikšićka banka koju je baš nekoliko dana prije tog transfera kupila Monte Nova, privatna firma Aca Đukanovića, brata bivšeg premijera za realizaciju ovog transfera, na ime provizije naplatila je od države 2.291 euro, što u stvari predstavlja 0,2 odsto ukupnog iznosa.

Iz navedenog se može zaključiti da u Državnom trezoru i Prvoj banci i danas postoje pisani dokazi kome je i kako uplaćeno 1,14 miliona eura, što može biti još jedan dobar trag za državno Tužilaštvo da otkrije prave vlasnike Fieste, ukoliko se, naravno, ikada ozbiljnije bude pozabavilo decenijskim poslovanjem ove ofšor firme u Crnoj Gori.

Treba istaći da dokumentaciju o navedenoj državnoj uplati MANS nije mogao dobiti od izvršne vlasti prije nekoliko godina.

Fiesta Investments LTD registrovana je 1996. godine u Republici Mauricijus, ali i sa adresama u Švajcarskoj i Kipru, pažnju javnosti od početka ove godine zaokupila je i zbog sumnji američkih i mađarskih istražitelja da je zajedno sa još tri firme učestvovala u korupciji crnogorskih zvaničnika prilikom privatizacije Telekoma Crna Gora 2005. godine.

Ugovor objavio Đurović

Ova firma za posredovanje u emitovanju satelitskog signala RTCG tokom protekle decenije prihodovala je između osam i deset miliona eura novca poreskih obveznika i po osnovu sumnjivog ugovora čiju autentičnost danas javno osporava britanski advokat Mark Harison, za kojeg se tvrdilo da je ugovor o zakupu satelitske stanice, kao ovlašćeni zastupnik Fieste, krajem 1998. godine, potpisao sa tadašnjim direktorom RTCG Goranom Rakočevićem.

“Vijesti” su prije nekoliko mjeseci istraživale tragove o poslovanju Fieste Investments LTD u Crnoj Gori, a većina lica koje smo kontaktirali tim povodom bili su direktno ili indirektno povezani sa kompanijama Atlas grupe Duška Kneževića, iz koje su negirali da su vlasnici ove ofšor firme.

Interese Fieste u Crnoj Gori uglavnom su zastupali advokati, a njen opunomoćeni predstavnik bila je Svetlana Mijatović, direktorica Ekspes Gradine iz Beograda, koja je takođe, dugi niz godina u poslovnim vezama sa Duškom Kneževićem.

Svetlana Mijatović je kao ovlašćeno lice Fiesta Investments LTD bila jedan od potpisnika Ugovora o cesiji, zaključenog 21. aprila 2011. godine, kojim su potraživanja ove zagonetne kompanije prema RTCG u iznosu od 163.776 eura prenijeta na Atlas grupu. Treći potpisnik ovog ugovora bila je Brankica Bašović, direktorica Fin Investa, građevinske firme iz Atlas grupe, koja je u međuvremenu preimenovana u Atlas invest.

Pomenuti Ugovor o cesiji prije nekoliko mjeseci javno je objavio Goran Đurović, član Savjeta RTCG.

Pajović: Pritiskali nas da ne istražujemo malverzacije

“Žestoki napadi na članove Novog sindikata RTCG počeli su sa pričom koju smo započeli 2007. o firmi Fiesta.

Sindikat je o Fiesti informisao radnike kuće putem oglasnih tabli, izjavama u medijima i gostovanjima uživo na Radio Fri Montenegro crnogorsku javnost”, kaže za “Vijesti” Radomir Pajović, predsjednik Novog sindikata RTCG koji je prošle sedmice dobio otkaz od direktora Javnog servisa Rada Vojvodića.

Prema njegovim riječima, čim su počeli da na oglasnim tablama RTCG stavljaju obavještenja o Fiesti, ali i o drugim malverzacijama u RTCG “odmah su počeli napadi šefova i direktora”.

“Optuživali su nas da smo falsifikatori zbog objavljivanja naših otkrića i prozivanja odgovornih ljudi. Prijaviljivali su nas sudovima, ali su te tužbe odbačene, a mi pojedinim opraštali nakon izvinjenja…

I u posljednoj odluci kojom sam istjeran sa posla piše da sam se ogriješio o radnu disciplinu i zbog toga što sam bez odobrenja generalnog direktora stavljao na oglasne table obavještenja putem kojih naš Sindikat komunicira sa članstvom”, naveo je Pajović.

Zašto baš Prva banka

Malo je poznato da se državna uplata Fiesti desila u danima neposredno nakon što je brat odlazećeg premijera kupio kontrolni paket akcija Nikšićke banke. Postavlja se pitanje da li se zaista radilo o slučajnosti ili ne i zašto je Vlada odabrala baš ovu banku da plati ovaj nedovoljno transparentni dug RTCG i uz to banci plati ne baš malu proviziju?

Ostalo je nepoznato, takođe, zašto su poreski obveznici uslugu Fieste RTCG-u morali “papreno” platiti prije isteka kalendarske godine, za nešto manje od 1,15 miliona eura?

Međutim, više je nego poznata činjenica da je u prvim danima novembra 2006. privatna firma Monte Nova Aca Đukanovića, brata bivšeg premijera, morala platiti državi otprilike najmanje toliko keša da bi, uz 12 odsto svojih akcija Nikšićke banke, stekao još dodatnih 30 odsto kupujući ih od države.

Monte Nova je, naime, 1. novembra iste godine, nakon dvije aukcijske prodaje na Montenegroberzi, kupila 30 odsto akcija Nikšićke banke za oko 2,3 miliona eura.

Polovinu ukupno navedenog iznosa, dakle, oko 1,15 miliona eura Monte Nova je morala platiti kešom, a ostatak obveznicama stare devizne štednje koje su tada kupovane na berzi po cijenama od oko 64 centa za euro, ili uz diskont od oko 36 odsto. Tako je Aco postao vlasnik 42 odsto akcija Nikšićke, danas Prve banke CG.