Ivanišević: Provjeravamo poslovanje stranaka
15 partija još nije predalo godišnje izvještaje o prihodima, imovini i rashodima i godišnji završni račun za prošlu godinu
Predsjednik Senata državne revizorske institucije Miroslav Ivanišević kazao je da bi, da ga je neko pitao, podržao predlog Centra za monitoring da Državna izborna komisija (DIK) kontroliše sprovođenje Zakona o finansiraju političkih partija. Po sadašnjem rješenju, to treba da radi DIK i Ivaniševićeva Državna revizorska institucija (DRI).
Ivanišević je, na okruglom stolu o primjeni novog zakonodavnog okvira u oblasti finansiranja partija, u organizaciji koalicije NVO "Euroblok", kazao da revizori već "češljaju" političke partije, o čemu će nakon završene revizije biti sačinjen izvještaj.
Predsjednik DIK-a Ivan Kalezić takođe se požalio na to što se ne znaju precizno nadležnosti te institucije i DRI, te da samo DIK može trpjeti sankcije u slučaju neadekvatne kontrole finansiranja partija.
"Smatram i da su kazne za pojedine prekršaje previsoke, pa partija u slučaju da ne dostavi izvještaj na vrijeme može kazniti i do 20.000 eura. To je iznos neproporiconalan prekršaju", smatra Kalezić.
Koordinator Pravnog programa CEMI-ja Vlado Dedović ocijenio je da tokom rada na nacrtu zakona samo CEMI težio da kontrolu finansiranja partija povjeri jakoj, nezavisnoj i profesionalnoj DIK.
Njegova koleginica Ana Selić (CEMI) saopštila je da do 16. maja, prema podacima DIK-a, deset od ukupno 37 registrovanih partija nije dostavilo odluku o visini članarine za tekuću godinu, kao i da 15 partija još nije predalo godišnje izvještaje o prihodima, imovini i rashodima i godišnji završni račun za prošlu godinu. Rok za predaju oba dokumenta istekao je 31. marta.
"Nastavljena je zloupotreba javnih resursa, što se posebno pokazalo u predizbornoj kampanji na lokalnim izborima u Tivtu i Herceg Novom, kada su zabilježeni brojni slučajevi korišćenja državnih i lokalnih javnih resursa u promotivne svrhe pojedinih političkih stranaka", navela je ona.
Sekretar Ministarstva finansija Damir Rašketić ocijenio je da nije dobar pristup da se uvijek, kada se naiđe na nedoumice i probleme, poseže za izmjenama usvojenih zakonskih rješenja. Rašketić je kazao je da ne vidi koje bi dvije institucije bile pozvanije da se bave kontrolom finansiranja političkih partija od DIK i DRI.
Alijansa: Mijenjajte zakon da funkcioneri budu neutralni
Građanska alijansa (GA) zatražila je da poslanički klubovi u Skupštini Crne Gore iniciraju izmjene zakona o izboru odbornika i poslanika i finansiranju političkih partija, kako bi se iskorijenile zloupotrebe državnih funkcija i resursa u izborne svrhe, prenosi agencija MINA.
Navodi se da u predizbornom periodu, javni funkcioneri koje imenuje Vlada, državni službenici i namještenici moraju biti posebno obazrivi kada su u pitanju njihovi nastupi i izjave a u smislu ostvarivanja političke neutralnosti.
"Posebno je problematično zloupotrebljavanje javnih funkcija i državnih resursa, kako bi u izbornoj kampanji imali povlašćen položaj za promociju sopstvenih partijskih izbornih lista", smatra GA i predlaže da se Državnoj izbornoj komisiji daju ovlašćenja da može da istraži i kazni prekršioce zakona.
GA ja registrovala da su javni funkcioneri tokom kampanje za lokalne izbore u Tivtu i Herceg Novom boravili u ovim gradovima i učestvovali u kampanjama svojih partija, suprotno Zakonu o izboru odbornika i poslanika.
Zakon predviđa da javni funkcioneri koje imenuje ili postavlja Vlada i koje bira ili imenuje lokalna samouprava, državni službenici i namještenici ne mogu učestvovati u izbornoj kampanji, niti mogu javno izražavati svoje stavove povodom izbora, u radnom vremenu, odnosno dok su na dužnosti.
Galerija
( Tina Radulović )