Budva: Investitor uništio krov, poplavljeni svi stanovi
Stanari zgrade u Golubovini zatražili od Opštine da im nadoknadi štetu, jer nije spriječila izgradnju četvorospratnice u njihovom dvorištu
Stanari zgrade u budvanskom naselju Golubovina zatražili su hitno od nadležnih državnih i opštinskih inspekcijskih službi da poruše izgrađeni četvorospratni dodatak zgade koji je naslonjen na njihovu, te od lokalne uprave da im nadoknadi štetu, "jer četiri godine nijesu uradili ništa da spriječe gradnju".
Četvorospratnica, umetnunuta između njihove i susjedne zgrade, praktično u dvorištu, nestvarnih dimenzija dva sa tri do četri metra, sa vanjskim stepenicama, a visoka više od 15 metara, svojim krovom se bukvalno nadvila na njihovu zgradu, uništivši crijep.
Velike padavine minulih dana učinile su svoje, pa je gotovo svih sedam stanova do prizemlja poplavljeno, te pričinjena velika materijalna šteta.
Kompleks zgrada vodi se na ime Biljane Manojlović, kojoj je izdata građevinska dozvola od Opštine.
To je bila kap koja je prelila čašu, pa su stanari, koji već četvrtu godinu vode bitku i upozoravaju nadležne opštinare, riješili da presaviju tabak i zatraže svoja prava.
Dodatno je problem izazvao i investitor sa druge strane zgrade, koji je zapušio oluke, što je još više pridodalo plavljenju stanova, uglavnom vikendaša. Nakon što im je dojavljeno o šteti, vlasnici, uglavnom iz Podgorice i Beograda, odmah su došli i, kako su kazali, imali su šta da vide - uništen kompletan namještaj, podignut parket, vlagu na zidovima, plafone sa kojih pada malter...
Radnici "pripadak zgrade" uništili krov zgrade
Problem se praktično "vuče" još od 2008, kada je u njihovom dvorištu investitor Manojlović, od koga su i kupili stanove prije više od decenije, započeo izgradnju dodatka zgrade.
"To nije zgrada, neki kvazi zgradi objekat. Što je najgore, napravljeni su apartmani u toj kvazi zgradi i prodati""Prinuđeni smo da se obratimo Opštini i Komunalnoj policiji, jer je Manojlović prevršio svaku mjeru. Ostalo je još samo da ga sljedeće godine zateknemo u našoj zgradi. On je započeo gradnju stambenog objekta, ako se to uopšte može tako nazvati, kojim je nadvisio našu zgradu, sa namjerom da još gradi uvis, izašao iz formacije zgrada u tom nizu, djelimično ušao u naše dvorište, objekat nedopustivo približio našoj zgradi i potpuno nas sa jedne strane zakrilio. Sa te strane, ka našem dvorištu, otvorio je prozore, a u prizemlju napravio terasu, koju je nedavno otvorio sa namjerom da radnici, kojima će izdavati već sklepane krevete, prolaze kroz naše dvorište i našim stepenicama izlaze na ulicu, što mu mi nećemo dozvoliti ni po koju cijenu. Stepenice, kao i ostali zajednički djelovi zgrade su naše zajedničko vlasništvo sa neopredijeljenim udjelima", pismo je koje je prije četiri godine adresirano na Opštinu i Komunalnu policiju, a potpisali su ga stanari Milan Lakić, Slobodan Ilić, Savo Kirić, Zagorka Đurović, Ratka Štrbac, Stevo Drča, Miodrga Živković i Niko Miladinović.
Iako su prošle četiri godine, problemi su samo usložnjavali, a sve je kulminiralo, kako navode stanari, prije sedam dana, kada su radnici na susjednoj, kako navode, "pripadak zgradi", uništili krov njihove zgrade.
Inspekcija zaštite prostora izaći će na lice mjesta, kako bi utvrdila da li je investitor prekoračio gabarite koji su utvrđeni dozvolom koju je izdala Opština"To nije zgrada, ne znam kako da ga nazovemo, neki kvazi zgradi objekat. Izgrađen je između bivše kuće investitora Manojlovića i naše zgrade. Što je najgore, napravljeni su apartmani u toj kvazi zgradi i prodati. I to nije bilo dovoljno, nego je nadograđen i taj dio zgrade, i krovom su prešli na naš. Bezobzirno izlomili crijepove, a kiša je bukvalno potopila stanove. Voda je lila na sve strane, niz zidove, sve je bilo poplavljeno. Šteta je velika. Nijesmo uspjeli da pozovemo sve komšije, neki su u inostranstvu, a već se iz tih stanova osjeća velika buđ. Možemo zamisliti kakva je kod njih šteta. Ovo je prevršilo svaku mjeru. Tražimo od Opštine, državne i lokalne inspekcije, da se napokon ovome stane na put. Četiri godine im pišemo pisma, idemo lično kod svih nadležnih i ništa", kazali su ogorčeni stanari.
Iz Komunalne policije su prije četiri godine saopštili da za objekat postoji građevinska dozovala na ime Biljane Jova Manojlović.
"Vijestima" je u Komunalnoj policiji rečeno da je cijeli slučaj preuzela Republička inspekcija zaštite prostora, koja se prije deset dana, prilikom obilaska Budve, posebno interesovala za slučaj zgrade u Golubovini.
Inspekcija će u najkraćem roku izaći na lice mjesta
Inspekcija zaštite prostora, kako je "Vijestima" zvanično saopšteno, izaći će na lice mjesta, kako bi utvrdila da li je investitor prekoračio gabarite koji su utvrđeni dozvolom koju je izdala Opština.
"Inspekcija zaštite prostora je, postupajući po službenoj dužnosti, a na osnovu podnešene inicijative od Komunalne policije Opštine Budva, kao i podnosioca inicijative Danka Pavićevića i dr Snežane Tomić, izašla na lice mjesta, obavila inspekcijski nadozor, donijela rješenje o rušenju i podnijela krivičnu prijavu nadležnom državnom tužiocu u Kotoru. Inspektor zaštite prostora je, u međuvremenu, donio zaključak o obustavi postupka, iz razloga što je, u međuvremenu, investitor Biljana Manojlović pribavila građevinsku dozvolu izdatu od Sekretarijata za prostorno planiranje i održivi razvoj Opštine Budva za pomenuti objekat", piše u saopštenju koje je "Vijestima" dostavljeno iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.
Svakako da postupak, kako se navodi, koji se tiče podnijete krivične prijave zbog započinjanja gradnje bez građevinske dozvole nije obustavljen, usljed činjenice da je dozvola od opštinskog sekretarijata u međuvremenu pribavljena.
"Takođe, građevinska inspekcija ovog ministarstva, koja se bavi procesom gradnje objekata koji imaju dozvolu, će u najkraćem roku izaći na lice mjesta radi utvrđivanja činjeničnog stanja, odnosno da li je investitor odstupio od gabarita dozvoljenih dozvolom, i u skladu sa time odmah postupiti, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena”, navodi se u saopštenju.
Galerija
( Vuk Lajović )