Kod učenika osnovnih škola u Baru prednjači vršnjačko nasilje
"Negativne pojave su naročito česte pred kraj školske godine, kada ima i slučajeva da pojedini učenici devetog razreda budu u alkoholisanom stanju”, kaže Jasavić
Od društveno-devijantnih pojava, među učenicima osnovnih škola u Baru najčešće je vršnjačko nasilje. Nemamo još kompletnu analizu, ali imamo već prijave za tri-četiri tuče i fizička obračuna, a u verbalno nasilje spadaju i podrugljiva dobacivanja. Negativne pojave su naročito česte pred kraj školske godine, kada ima i slučajeva da pojedini učenici devetog razreda budu u alkoholisanom stanju”, rekao je "Vijestima" Ekan Jasavić, načelnik kriminalistike područne jedinice Uprave policije Bar.
U akciji "Mladost", u sklopu koje školsku omladinu edukuju o štetnim posljedicama sve izraženijih negativnih navika i sklonosti, nakon što su posjetili sve tri barske srednje škole, Jasavić i njegove kolege su održali predavanje “Glasno reci NE kocki, drogi, alkoholu i nasilju” u centralnoj gradskoj OŠ ”Blažo Jokov Orlandić“.
Inspektor za maloljetničku delinkvenciju Nikola Tomović upoznao je đake da u nasilje, osim fizičkih napada, spadaju i zlonamjerne i-mejl poruke i SMS-ovi, neprikladna snimanja, širenje tračeva i agresivni pogledi"Analize i statistike ukazuju da se ova problematika seli malo niže, u osnovne škole, i smatrali smo da o posljedicama ovih društveno-negativnih pojava treba da upoznamo i osnovce. Što se nasilja u osnovnoj školi tiče, u drugim gradovima Crne Gore imamo konkretne slučajeve u kojima dolazi do višestrukih fraktura lica, lobanje, gubitka oka... Ono što naročito zabrinjava jeste izostanak bilo kakvog kajanja ili griže savjesti kod počinioca ovakvih djela prema svojim školskim drugovima. Sasvim sigurno, mediji, filmovi, ali i video-igrice igraju jako bitnu ulogu u kreiranju takve svijesti”, istakao je Jasavić.
I u OŠ "Blažo Jokov Orlandić" učenicima je prikazan video-zapis martovskog obračuna kod Doma učenika, u kojem su učestvovali učenici III i IV razreda Srednje ekonomske i Poljoprivredne škole iz Podgorice i Bara. Taj snimak, sa sigurnosne kamere, koji prikazuje brutalan napad šestorice mladića na vršnjaka oborenog na pločnik, ostavio je dubok utisak na osnovce.
Inspektor za maloljetničku delinkvenciju Nikola Tomović upoznao je đake da u nasilje, osim fizičkih napada, spadaju i zlonamjerne i-mejl poruke i SMS-ovi, neprikladna snimanja, širenje tračeva i agresivni pogledi. Tomović je detaljno predstavio šta sve vreba tinejdžere koji se prepuste alkoholu i kocki, dok je o štetnim uticajima narkotika govorila Bojana Smiljanić.
Tim barske policije održao je predavanje u OŠ "Đerđ Kastrioti Skenderbeg" u Ostrosu, gdje su đacima dijeljene brošure i plakati na albanskom jezikuJasavić je ocijenio da su ove aktivnosti za kratko vrijeme dale pozitivan efekat i među roditeljima, i među građanima, i upravama škola. Prve povratne informacije sa terena su, kaže, odlične, a predavački tim barske policije pričom i slikom, te podjelom brošura, pokušava da se približi omladini, "da shvate da mi nijesmo samo represija, već da je svima u interesu da ostvarimo kvalitetnu i pravovremenu preventivu".
Tim barske policije održao je predavanje u OŠ "Đerđ Kastrioti Skenderbeg" u Ostrosu, gdje su đacima dijeljene brošure i plakati na albanskom jeziku, a slijedi i predavanje u ulcinjskoj Gimnaziji.
“U Baru i u Ulcinju pooštrićemo mjere nadzora nad devijantnim ponašanjem omladine. Identifikovaćemo sve koji konzumiraju i rasturaju droge u školama, prikupljaćemo podatke o njima i dejstvovati svim zakonskim mjerama, a sva srednjoškolska dvorišta biće pojačano opservirana”, istakao je Jasavić.
( Radomir Petrić )