CDT: Skupština da bude više otvorena za organizacije civilnog društva

Koprivica smatra da još nije kasno da se ta situacija ispravi, i da se nađe najbolji modalitet za saradnju Skupštine i civilnog društva

0 komentar(a)
CDT, Dragan Koprivica, Foto: Zoran Đurić
14.05.2012. 14:14h

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) pozvao je predsjednika Skupštine, Ranka Krivokapića, da podrži inicijative za bolju saradnju i veću otvorenost parlamenta prema organizacijama civilnog društva u procesu pristupnih pregovora sa Evropskom unijom.

Izvršni direktor CDT-a, Dragan Koprivica, podsjetio je da se izmjenama Poslovnika Skupštine, formiranjem Odbora za evropske integracije i ukidanjem Nacionalnog savjeta za evropske integracije (NSEI), počelo sa definisanjem uloge Parlamenta u procesu pregovora. On je, u otvorenom pismu Krivokapiću, kazao da je to veoma važan i pozitivan korak. "Ipak, neke su stvari ostale nedorečene, a naročito saradnja Skupštine Crne Gore sa civilnim društvom u procesu pregovora".

{fw3k_direct_quotebox:"Smatramo da je neophodno regulisati procedure komunikacije sa civilnim sektorom, a zatim i procedure njegovog eventualnog uključivanja u rad odbora. Od Skupštine se očekuje da bude ključna institucija koja će kreirati prostor za dijalog i informisanje građana o procesu pregovora sa Evropskom unijom":vazno}
Prema riječima Koprivice, opredjeljenje Crne Gore da svoje pregovaračke strukture uredi koristeći se pozitivnim iskustvima Hrvatske, ne prati praksa da civilno društvo bude uključeno u rad skupštinskog tijela koje će pratiti pregovore. "Pored toga, NSEI je u svom sastavu imao predstavnike civilnog društva i različitih institucija, i na taj način pružao širi forum za diskusiju. NSEI je ukinut, a da nije ponuđeno alternativno rješenje za učešće civilnog društva u praćenju procesa pregovora, čime se umanjuje otvorenost ovog procesa", rekao je on.

Nije kasno da se ispravi situacija Koprivica smatra da još nije kasno da se ta situacija ispravi, i da se nađe najbolji modalitet za saradnju Skupštine i civilnog društva. "Smatramo da je neophodno regulisati procedure komunikacije sa civilnim sektorom, a zatim i procedure njegovog eventualnog uključivanja u rad odbora. Od Skupštine se očekuje da bude ključna institucija koja će kreirati prostor za dijalog i informisanje građana o procesu pregovora sa Evropskom unijom", poručio je on. Koprivica smatra da bi se uključivanjem civilnog društva u praćenje procesa pregovora u praksi pokazala povećenost Skupštine poštovanju principa otvorenosti, participativnosti i konsultativnosti. "Time bi se doprinijelo demokratskom karakteru procesa, njegovoj boljoj koordinaciji i većoj transparentnosti", ocijenio je on.