CDT: Odluka da se u Odbor za evropske integracije ne uključe NVO je korak unazad
CDT se pita kako Skupština zamišlja odnos sa civilnim sektorom i njegovo uključivanje u buduće aktivnosti u procesu pregovora
Odluka da u Odbor za evropske integracije ne budu uključeni predstavnici civilnog sektora predstavlja korak unazad za njihovu ulogu u pregovaračkom procesu, ocijenili su u Centru za demokratsku tranziciju (CDT). Novoformirani Odbor za evropske integracije imaće ulogu da prati pregovore, nadgleda i ocjenjuje njihov tok, daje mišljenja i smjernice o pregovaračkim pozicijama i pitanjima koja se otvaraju u toku procesa, kao i da razmatra i ocjenjuje djelovanje pregovaračkog tima. Izvršni direktor nevladine organizacije CDT Dragan Koprivica smatra da je kroz formiranje Odbora za evropske integracije i ukidanje Nacionalnog savjeta za evropske integracije (NSEI) konačno započeto definisanje uloge Parlamenta u procesu pregovora. "Iako bi ovaj potez trebalo da doprinese boljoj koordinaciji, transparentnosti i demokratskom karakteru procesa, mnoge važne stvari ostale su nedorečene. Nadležnosti novoformiranog Odbora velikim dijelom su preuzete iz hrvatskog iskustva, ali hrvatska dobra praksa da civilno društvo bude uključeno u tijelo koje će ispred Skupštine pratiti pregovore nije preuzeta", navodi se u saopštenju Koprivice dostavljenom agenciji MINA.
"Osim toga, ostaje da se vidi kakav će biti odnos Vlade i Skupštine, kao i pregovaračkog tima i Skupštine, u narednom periodu, koliko će se mišljenja i smjernice parlamenta zaista uvažavati i slijediti, kao i to da li će mu konačno biti data stvarna politička odgovornost u pocesu pregovora sa EU"Prema njegovim riječima, CDT takvu odluku smatra velikim korakom nazad, budući da je dosadašnji NSEI, "iako daleko od toga da je bio funkcionalan, uključivao civilno društvo i predstavljao širi forum za diskusiju". Kako je kazao, CDT se pita kako Skupština zamišlja odnos sa civilnim sektorom i njegovo uključivanje u buduće aktivnosti u procesu pregovora. "Odbor za evropske integracije bi trebalo da bude otvoren za profesionalce koji svojim znanjem i iskustvom mogu unaprijediti njegov rad i kapacitete. Da bi ovo bilo moguće neophodno je, prije svega, regulisati procedure komunikacije sa civilnim sektorom, a zatim i procedure njegovog eventualnog uključivanja u rad odbora", ocijenio je Koprivica. On je rekao da se od Skupštine, po uzoru na Vladu, očekuje inicijativa u cilju unapređenja saradnje sa civilnim društvom i definisanja njegove uloge u pregovorima.
Očekuju da Skupština iniira unapređenje saradnje
"Osim toga, ostaje da se vidi kakav će biti odnos Vlade i Skupštine, kao i pregovaračkog tima i Skupštine, u narednom periodu, koliko će se mišljenja i smjernice parlamenta zaista uvažavati i slijediti, kao i to da li će mu konačno biti data stvarna politička odgovornost u pocesu pregovora sa EU", kazao je Koprivica. On je rekao da očekuje da će na neka od tih pitanja Vlada uskoro odgovoriti kroz usvajanje odluke o postupku izrade i usvajanja pregovaračkih pozicija, što je najavljeno prije tri mjeseca. "Takođe, nadamo se i da će u narednom periodu biti definisana i eventualna uloga plenuma Skupštine u kreiranju i usvajanju pregvaračkih pozicija”, zaključio je Koprivica.
( Mina )