Nakon Srbije, i Hrvatska preporučuje učenje kineskog

Kineski je potrebno učiti jer Kina sve više utiče na politička i ekonomska kretanja u svijetu

2 komentar(a)
10.05.2012. 11:16h

Nakon što je sredinom marta, sprski ministar prosvjete ŽArko Obradović sa kineskim ambasadorom u toj zemlji potpisao Memorandum o uvođenju nastave na kineskom jeziku za preko 2.000 učenika u oko 30 škola, učenje kineskog, ali i indijskog jezika, preporučuje i hrvatsko Ministarstvo prosvjete.

Srbija: U škole se uvodi kineski jezik >>>

Kineski bi mogao da postane prvi strani jezik u Albaniji >>>

U Hrvatskoj je u toku reforma obrazovanja, a Ministarstvo prosvejte te zemlje nedavno je objavilo "Smjernice za strategiju odgoja, obrazovanja, znanosti i tehnologije" koje definišu ciljeve razvoja do 2020. godine.

"U reformi hrvatskoga obrazovanja treba težiti uspostavljanju obrazovnog sistema kojim bi svakoj osobi trebalo omogućiti da bude sposobna da živi u savremenom civilizovanom svijetu i aktivno učestvovati u kulturnim zbivanjima, te da bude osposobljena za prihvatanje i učestvovanje u izgradnji sistema vrijednosti primjereno načelima savremene demokratije; da bude osposobljena za komunikaciju u multikulturalnoj i mnogojezičnoj međunarodnoj zajednici, u kojoj će, uz engleski jezik, važnu ulogu imati i ostali evropski jezici poput njemačkog, francuskog, ruskog i španskog, ali će sve veću ulogu imati i jezici Azije - kineski i indijski...", navodi se u dokumentu.

Uvođenje kineskog u škole u Srbiji je pilot projekat, koji će trajati do kraja godine. U planu je da, ukoliko projekat bude uspješan, kineski jezik bude uveden kao fakultativni predmet u školama. Nastavu će, kako je ranije saopšteno, držati 14 nastavnika iz Kine.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je tada da je potrebno učiti ovaj jezik, jer Kina sve više utiče na politička i ekonomska kretanja u svijetu.

Smatrate li da bi trebalo da i Crna Gora uvede kineski jezik u škole >>>