Gdje je lijevo, a gdje desno
Njihov izvještaj koji je objavljen u stručnom časopisu Brain and Cognition sugeriše da postoje značajne razlike među polovima po ovom pitanju, nezavisno od pitanja mentalne rotacije.
Čudno je to, iako nam je koncept lijeve i desne strane, naravno, poznat, svima nam se dešava da ponekad pogriješimo. Znate ono kad nekome kažete "pogledaj lijevo", a zapravo želite da mu skrenete pažnju na nešto sa desne strane. Ipak, nekim ljudima se to dešava češće nego drugima. Ovdje, pri tome, nije riječ o ljudima koji su imali moždani udar ili neku povredu koja može da dovede do konfuzije oko toga šta je lijevo, a šta desno.
Još 1978. godine sprovedeno je istraživanje u kojem je učestvovalo 364 studenata, koji nisu patili od neuroloških poremećaja, a rezultati su pokazali da je nemogućnost trenutnog razlikovanja lijeve i desne strane u prostoru prilično česta, naročito među ženama.
Naučnici kažu da korijen ovog problema leži u lateralizaciji mozga, odnosno u načinu na koji su određene funkcije vezane za desnu, odnosno lijevu hemsiferu mozga. Iako ova pojava nije do kraja istražena, studije pokazuju da postoji izvjesna veza između stepena lateralizacije i zabune oko određivanja lijeve i desne strane.
Na primjer, ova konfuzija oko "lijevog " i "desnog" povezana je sa našom sposobnošću da se odredimo u odnosu na prostor koji nas okružuje, odnosno sa orijentacijom.
To donekle objašnjava zašto se češće javlja kod žena nego kod muškaraca, pošto one uglavnom pokazuju slabije rezultate na testiranjima koja se bave prostornim rezonovanjem, kada se od ispitanika traži da izvrše "mentalnu rotaciju" objekata i da zatim procijene da li su dva predmeta identična, ili je jedan od njih "odraz u ogledalu" onog drugog.
Međutim, 2011. je tim njemačkih naučnika sproveo istraživanje koje je opovrglo tu vezu između sposobnosti mentalne rotacije i razlikovanja šta je desno a šta lijevo. Prvo je testirana sposobnost mentalne rotacije, a zatim su ispitanici rješavali dva standardna testa kojima se utvrđuje razlikovanje "desnog" i "lijevog", u kojima se od ispitanika očekuje da u trenutku odrede položaj riječi ili simbola na slici.
Njihov izvještaj koji je objavljen u stručnom časopisu Brain and Cognition sugeriše da postoje značajne razlike među polovima po ovom pitanju, nezavisno od pitanja mentalne rotacije. Stepen asimetrije moždanih hemisfera i nivo lateralizacije najvjerovatnije su presudni za našu sposobnost razlikovanja šta je lijevo, a šta desno.
( Vijesti online )