Reporteri bez granica: Zatvorska kazna za Komnenića liči na akt osvete
Oni ukazuju da je takva odluka neprihvatljiva za državu koja želi da bude član Evropske unije
Organizacija Reporteri bez granica je saopštila da presuda novinaru Petru Komneniću više liči na akt osvete, nego na odluku nezavisnog sudskog sistema.
Komnenić čeka izvršenje zatvorske kazne od četiri mjeseca nakon što je odbio da plati kaznu od tri hiljade eura zbog krivičnog djela klevete koja je prošle godine izbrisana iz Krivičnog zakona.
Iz organizacije poručuju i da su jako uznemireni i razočarani.
"Zatvorska kazna za Komnenića više liči na akt osvete nego na mirnu odluku nezavisnog sudskog sistema", upozoravju Reporteri bez granica.
Oni ukazuju da je takva odluka neprihvatljiva za državu koja želi da bude član Evropske unije, i napominju da je ovaj slučaj test za vladine skorašnje reforme.
Organizacija se pita da li su ispoštovani principi koje je uspostavio Evropski sud za ljudska prava da se prilikom presuda uzima u obzir to da je novinar uzimao u obzir javni interes, te da se očekuje da javne ličnosti budu tolerantnije na kritike.
"Mi bezrezervno podržavamo žalbu koju je podnio Komnenić protiv posljednje presude i nadamo se da će ova apsurdna presuda biti preinačena. Bilo koji drugi ishod bi značio ozbiljan čin zastrašivanja istraživačkog novinarstva i predstavljao bi veliku prepreku za pregovore sa Evropskom unijom, koji bi trebalo da započnu u junu", zaključuju iz organizacije.
Vlada zbog Komnenića mijenja zakon
Ministarstvo pravde piše nacrt zakona o pomilovanju, a kojim bi se omogućilo da predsjednik države i bez molbe osuđenog može saminicijativno napisati pomilovanje.
Iz izvora bliskih Vladi “Vijesti“ saznaju da se Vlada na promjene zakona odlučila zbog osuđujuće presude novinaru Petru Komneniću koji čeka izvršenje zatvorske kazne od četiri mjeseca nakon što je odbio da plati kaznu od tri hiljade eura zbog krivičnog djela klevete koja je prošle godine izbrisana iz Krivičnog zakona.
Crnogorska vlast će tako riješiti problem i staviti tačku na konkretan slučaj koji je zaokupio pažnju domaće.Komnenić je presudom koja je postala pravosnažna 19. oktobra 2010, osuđen na novčanu kaznu jer je prema ocjeni podgoričkog Osnovnog suda tekstom u nedjeljniku "Monitor" naslovljenom "Sudije pod prismotrom" 2007. oklevetao tadašnjeg predsjednika Višeg suda Ivicu Stankovića, aktuelnog sudiju Vrhovnog suda, tvrdnjama da je bio jedan od sudija prema kojima su se sprovodile mjere tajnog nadzora krajem 2005.
Po svemu sudeći, crnogorska vlast će tako riješiti problem i staviti tačku na konkretan slučaj koji je zaokupio pažnju domaće, ali i međunarodne javnosti.
Iz Ministarstva pravde demantuju informacije “Vijesti” navodeći da su izmjene Zakona o pomilovanju planirane programom rada Vlade za 2012, ali da je slučaj novinara Komnenića samo ubrzao rad na novom rukopisu.
U pripremi nacrt
U odgovoru Ministarstva pravde navodi se da poštuju autoritet suda i njegovu nezavisnost u odlučivanju, ali da sa druge postoji potreba zaštite i afirmacije slobode govora, i budućih dosljednih procesa koje su pokrenuli dekriminalizacijom klevete.
Komnenićev advokat je na najnovije rješenje Osnovnog suda u Podgorici podnio žalbu Višem sudu.„Imajući sve to u vidu presudu novinaru Komneniću sagledavamo u širem kontekstu zaostalih predmeta u kojima su novinari tužena strana i koji opterećuju pravosudni sistem i društveni ambijent u ovom vrlo važnom trenutku za dalji evropski put Crne Gore. U tom smislu, Ministarstvo pravde i ljudskih prava već priprema nacrt novog Zakona o pomilovanju kojim bi se predsjedniku Crne Gore dala određena diskreciona prava. Ministarstvo je procijenilo da je neophodno donijeti novi Zakon o pomilovanju i stoga je ta aktivnost i predviđena Programa rada Vlade za 2012“, navodi se u odgovoru koji potpisuje portparol Ana Radusinović.
Na pitanje „Vijesti“ da li je tačno da su promjene Zakona o pomilovanju inicirane zbog osuđujuće presude novinaru, navedeno je da je „slučaj novinara Komnenića samo ubrzao rad na ovoj zakonodavnoj inicijativi“.
Komnenićev advokat je na najnovije rješenje Osnovnog suda u Podgorici, kojim mu je novčana kazna od 3.000 eura zbog klevete, zamijenjena sa četiri mjeseca zatvora, podnio žalbu Višem sudu.
Viši sud je već jednom ukinuo indentično rješenje prvostepenog suda i sugerisao da prilikom donošenja novog rješenja razmotri mogućnost da se novčana kazna zamijeni kaznom rada u javnom interesu. Komnenić je odbacio tu mogućnost, navodeći da će pristati ako tu “kaznu” bude odrađivao u arhivi Višeg suda.
EK prati dešavanja
Petar Stano, portparol komesara za proširenje Štefana Filea je nakon najnovijeg rješenja Osnovnog suda rekao je „Vijestima“ da je "komesar File u nekoliko navrata rekao da će postignuća neke zemlje na području slobode riječi i uslova u kojima mediji rade biti komentarisani u godišnjem izvještaju Evropske komisije o zemlji kandidatu.
Komnenić je saopštio da neće podnositi molbu za pomilovanje.Predsjednik države i ministar pravde Filip Vujanović i Duško Maković ranije su u zajedničkom saopštenju povodom zahtjeva Socijaldemokratske partije da se Komnenić pomiluje po službenoj dužnosti, naveli da za to nema zakonskih uslova ali da „nema mjesta bojazni da eventualni postupak po molbi za pomilovanju Komnenića neće biti sproveden u skladu sa procedurom propisanom Zakonom o pomilovanju, uz maksimalno poštovanje evropskih standarda u oblasti slobode medija, sa kojim su usklađena nova rješenja u crnogorskom krivičnom zakonodavstvu".
Akt o pomilovanju na molbu osuđenog ili njegovih bliskih srodnika, donosi predsjednik države i ne može se opozvati.
Komnenić je saopštio da neće podnositi molbu za pomilovanje.
( Dragana Babović, Vijesti online )