U budući ronilački muzej stigle diverzantske ronilice
Ronilice su bile u jedinici pomorskih diverzanata koja je bila jedna od najelitnijih u bivšoj JNA
Predsjednik Udruženja profesionalnih ronilaca Crne Gore Dragan Gačević i član uprave Tonči Frlan, su u kasarni “Orjenski bataljon” u Kumboru od Mornarice VCG preuzeli dvije diverzantske ronilice tipa R-1 i R-2, koje su nekada bile u naoružanju specijalne mornaričke jedinice 82. Pomorskog centra.
Ta jedinica pomorskih diverzanata bila je jedna od najelitnijih u bivšoj JNA, a Gačević i Frlan su njeni bivši pripadnici.
Kapetan fregate u penziji Tonči Frlan je tokom svoje vojničke karijere prošao sve funkcije u 82. PC - od pomorskog diverzanta, komandanta Odreda diverzantskih ronilica, komandanta diviziona pomorskih diverzanata, do načelnika štaba, a danas sa Gačevićem, koji je glavni promoter ove aktivnosti, radi na realizaciji projekta osnivanja ronilačkog muzeja Crne Gore.
Ronilice R-1 i R-2, koje su juče preuzeli na osnovu zahtjeva koje je Udruženje profesionalnih ronilaca Ministarstvu odbrane podnijelo još krajem 2010. godine, biće glavne atrakcije budućeg muzeja, koji bi trebalo da bude smješten u Herceg Novom.
“Za donaciju Ministarstva odbrane trebalo je pribaviti saglasnost SO Herceg Novi, Pomorskog muzeja Kotor, Ministarstva kulture, Mornarice VCG, a na kraju svih saglasnosti sve je trebalo aminovati u Vladi koja je to učinila prije par mjeseci”, kazao je tim povodom “Vijestima” Gačević, dodajući da je realizacija projekta osnivanja ronilačkog muzeja ušla u završnu fazu.
Gačević ima sve aparate bivše JRM
On je, inače, godinama sistematski sakupljao ronilačku opremu koja će biti osnov postavke novog muzeja, pa se u Gačevićevom vlasništvu danas nalaze svi ronilački aparati koji su bili u upotrebi bivše JRM.
“Među eksponatima će tako biti aparati zatvorenog kruga disanja Drager aparati 138, Lund II, M-600, LAR III, LAR V, Oxy Mix 3C, ARAK M83, aparati otvorenog kruga disanja Custo-Gagnana, Mares, Đuro Đaković, La Spirotehnique, ronilački regulatori ’Mistral’, ’Royal Mistral’, ’Aquilon’, ’ĐĐ’ - Jadran, ’ĐĐ’ M74, SPIRO 8, ’ĐĐ’ 80-10, ’ĐĐ’ 80-30, SCUBAPRO, Ciklon, ĐĐ HR M74.
Tu je i bogata arhivska, video i foto dokumentacija koja govori o istorijatu ronjenja na ovim prostorima, među kojom je i najstarija fotografija ronilaca iz 1900. godine
Tu su i ručni ronilački PEL ’Tomson 4500’, ronilački kompresor ’Ciklon’, filter medicinskog zraka ’Đuro Đaković’, ručna pumpa za kiseonik ’Drager’, električna pumpa za kiseonik ’Drager UD 300’, prenosna rekompresiona komora ’Galeazzi’, ispitni sto za ronilačke regulatore ’La Spirotehnique’, kacige teške ronilačke opreme ’Siebe Gorman’, teška ronilačka oprema ’Siebe Gorman’, Drager M200, ronilačke lampe ’Geleazzi’, ’Aqua lux’, Vega, Nopal, ronilački aparati za spasavanje podmorničara IDA 51 i IDA 57, ronilački kompasi, dubinomjeri, maske, peraja, puške, dekompresiometar, noževi, kiseonički komplet za prvu pomoć, ronilački prsluci ’ĐĐ’ M74 i ’La Spirotehnique’”, nabrojao je Gačević samo dio eksponata budućeg muzeja.
Tu je i bogata arhivska, video i foto dokumentacija koja govori o istorijatu ronjenja na ovim prostorima, među kojom je i najstarija fotografija ronilaca iz 1900. godine, fotografisanih u Tivtu prilikom radova na izgradnji pomorskog Arsenala.
Gačević je istakao da na istočnoj obali Jadrana trenutno postoji samo ronilački muzej u Piranu, u Sloveniji, “koja ima obalu u dužini od 37 kilometara, a čija je najveća dubina mora 37 metara”, dok u Boki, gdje ronjenje ima izuzetno dugu i bogatu tradiciju, takva ustanova tek treba da nastane.
Galerija
( Siniša Luković )