Indija testira nuklearnu raketu kojom može da domaši kineske gradove
Indija već ima kapacitet da pogodi bilo koju metu u Pakistanu, ali je proteklih godina uložila dosta da bi se pripremila za moguću kinesku prijetnju
Indijska vlada je za večeras (po lokalnom vremenu) najavila probu nove nuklearne rakete koja ima kapacitet da pogodi velike kineske gradove Peking i Šangaj.
Indijske vlasti smatraju da će raketa Agni-V sa dometom od 5.000 km znatno doprinijeti naporima zemlje da se suprotstavi kineskoj regionalnoj dominaciji i da sama postane azijska sila.
"To će biti veliki skok u indijskoj strateškoj sposobnosti", rekao je Ravi Gupta, portparol indijske Organizacije za istraživanje i razvoj u oblasti odbrane, koja je napravila raketu.
Kina je daleko ispred Indije u trci za razvoj raketa, i ima interkontinentalnu balističku raketu koja može da stigne bilo gdje u zemlji.
Agni-V je raketa na čvrsto gorivo, koja može da nosi nuklearnu glavu od 1,5 t; duga je 17,5 m i teška 50 t, a njena je izgradnja koštala 486 miliona dolara
Indijska raketa sa najduzim dometom do sada, Agni-III, ima domet od samo 3.500 km, što je daleko manje nego što je potrebno da stigne do mnogih velikih kineskih gradova.
Indija, međutim, već ima kapacitet da pogodi bilo koju metu u Pakistanu, njenom starom protivniku, ali je proteklih nekoliko godina uložila dosta novca u razvoj odbrambenih kapaciteta, da bi se pripremila za moguću kinesku prijetnju.
Nova raketa Agni, koja je dobila naziv po hinduskoj riječi za vatru, dio je ovog razvoja vojnih kapaciteta i napravljena je da može da stigne duboko u kinesku teritoriju, rekao je Rahul Bedi, vojni analitičar u Nju Delhiju.
Vladini zvaničnici rekli su da raketa ne treba da se smatra prijetnjom. Ravi Gupta je rekao da Indija ima politiku da neće prva upotrijebiti raketu i da ne predstavlja prijetnju ni za koga. "Naši raketni sistemi su isključivo kao mjera odvraćanja i namijenjeni da ispune naše potrebe u oblasti bezbjednosti", rekao je Gupta.
Raketa Agni-V je raketa na čvrsto gorivo, iz tri dijela, koja može da nosi nuklearnu glavu od 1,5 tone. Duga je 17,5 metara i teška 50 tona, a njena je izgradnja koštala 25 milijardi rupija (486 miliona dolara). Može da se transportuje u zemlji drumom ili željeznicom.
Galerija
( Beta )