Zbog bespravne sječe država ostala bez 5.682 kubna metra drvne mase
Najviše nelegalne sječe bilo je u Beranama, Podgorici, Bijelom Polju, Plavu, Andrijevici, Rožajama i Mojkovcu
Crnogorske šume ostale su prošle godine bez 5.682 kubna metra drvne mase, a najviše nelegalne sječe bilo je u Beranama, Podgorici, Bijelom Polju, Plavu, Andrijevici, Rožajama i Mojkovcu.
Tokom 2011. godine posječeno je nešto manje od 2.500 kubnih metara četinara i više od 2.700 lišćara. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja u državnim šumama posječeno je 4.845 kvadratnih metara, od čega 2.048 četinara i 2.798 lišćara.
Privatne šume su izgleda bolje čuvane od strane vlasnika pa je iz njih bespravno odnijeto nešto više od 830 kubnih metara drvne mase.
Mehanizacija brža od dozvola
Krađe, neplanska sječa, izvoz drveta i poslovanje na granicama legalnosti šumskih gazdinstava najveći su pritisci na šumske ekosisteme u Crnoj Gori, smatraju iz NVO “Green home”.
Nataša Kovačević iz te organizacija ocijenila je da su krivci za nekontrolisanu, neplansku aktivnost i prekomjernu eksploataciju prirodnih resursa loše uređeni zakoni i osnove na kojima počiva upravljanje u toj oblasti. Ona smatra da je osnovni razlog za degradaciju šuma nesavjesno i neplansko upravljanje državnim šumama na sjeveru države.
"Većina postojećih koncesija su u toj mjeri osiromašene sječom da su neiskoristljive čak i koncesionarima, koji sijeku sve što se može prodati, tako da se posljednjih par godina otvaraju nove koncesije i grade novi putevi kako bi se došlo do manje pristupačnih područja", kazala je Kovačević.
Ona je dodala i da se lokalno stanovništvo iz nekoliko mjesnih zajednica žalilo NVO sektoru da koncesionari probijaju puteve čak i kroz katune „za koje su oni naivno vjerovali da treba da postoje zbog promocije ovih prostora“.
Opširnije u štampanom izdanju
Galerija
( Milica Novaković )