Siromaštvo kuca i na budvanska vrata
Trećina penzionera metropole turizma prima zarade ispod egzistencijalnog minimuma, a nešto manje od sto porodica prima pomoć od Centra za socijalni rad
Da je ekonomska kriza više nego prisutna u nekada najbogatijoj crnogorskoj opštini, te da se stari i nemoćni sve više nalaze na rubu egzistencije, svjedoči i podatak budvanskog Crvenog krsta, da je na području od Jaza do Buljarice čak 50 građana socijalno ugoroženo.
Trećina penzionera metropole turizma prima zarade ispod egzistencijalnog minimuma, a nešto manje od sto porodica prima pomoć od Centra za socijalni rad.
Sekretar budvanskog Crvenog krsta Nenad Srzentić kazao je da je opštinska organizacija Crvenog krsta krajem prošle godine sprovela anketu na teritoriji opštine Budva, gdje su konstatovali stvarno stanje socijalno ugroženog stanovništava.
Prošle godine su, kazao je, obezbijedili drva za ogrijev socijalno ugroženih porodica u Budvi.“Prema našoj evidenciji, 50 građana je u stanju socijalne ugroženosti i mi smo tu da te ljude uvrstimo u svoj program, kao korisnike naših usluga. To su usluge geronto programa i dopremanje socijalnih paketa najugroženijima. Uglavnom su u pitanju pripadnici starije populacije, odnosno penzioneri. Projektom, kojim smo konkurisali kod italijanskog Crvenog krsta, svakog mjeseca dobijamo određen novac za pomoć socijalno najugroženijima. To nije dovoljno, ali pokušavamo, uz pomoć lokalne uprave koja nam izlazi u susret, sponzora, farmaceutskih kuća, koliko je u našoj moći da opskrbimo što više socijalnih slučajeva. Paketi se sastoje od prehrambenih i sanitarnih i sanitetskih proizvoda”, kazao je Srzentić, i dodao da projekat funkcioniše pet godina.
Prošle godine su, kazao je, obezbijedili drva za ogrijev socijalno ugroženih porodica u Budvi.
Bolesni, stari, nemoćni...
Iz Crvenog krsta kažu da “smo svakodnevno svjedoci sve većih promjena u našim okruženjima, kao i sve težeg življenja velikog broja naših sugrađana, posebno bolesnih, starih, nemoćnih i usamljenih.
“OOCK Budva, pri tom mislim na sve koji ga čine, svojim aktivnostima pomaže onima kojima je to najpotrebnije, osluškujući ljudske potrebe i prilagođavajući svoje programske aktivnosti, kako bi bili najbliže čovjeku kada je to potrebno”, istakao je Srzentić.
OOCK Budve je konkurisao projektom ’Povratimo dostojanstvo’, na konkursu koji je raspisala Vlada, a odnosi se na raspodjelu sredstava od igara na sreću.
Kada je riječ o podacima opštinskog Centra za socijalni rad, na njihovom spisku nalaze se 93 porodice koje koriste materijalno obezbjeđenje.“Prema rezultatima posljednjeg popisa stanovništva Crne Gore, od ukupno 620.145 stanovnika, sa više od 60 godina života je bilo 10,9 hiljada, ili 16.67 odsto, a starih osoba sa više od 65 godina života 74.160 ili 11,96 odsto stanovnika. Raste broj starih sa više od 80 godina života, posebno žena, raste morbiditet starih osoba, što sve sobom zakonito nosi brojne probleme ne samo u oblasti socijalne zaštite, nego i u drugim oblastima života”, kazao je Srzentić.
Da je pomoć starim osobama i te kako potrebna svjedoči i podatak Udruženja penzionera Budve - od ukupno 2.600 penzionera, koliko broji Udruženje, njih više od 750 primaju minimalnu penziju od 162 eura.
Kada je riječ o podacima opštinskog Centra za socijalni rad, na njihovom spisku nalaze se 93 porodice koje koriste materijalno obezbjeđenje.
( Vuk Lajović )