Poruka iz Evrope: Ako ne stvorite novi JAT svi propadate
Croatia Airlines, Jat, Adria Airways (Slovenija), BH Airlines i Montenegro Airlines su premale da bi pratile tržišne utakmice, kaže Šulte
Avioprevoznici sa područja bivše Jugoslavije se moraju povezati ili čak ujediniti ako žele da opstanu na tržištu, poručio je glavni sekretar Evropskog udruženja za avioprevoz - Ulrih Šulte Strathaus.
Croatia Airlines, Jat, Adria Airways (Slovenija), BH Airlines i Montenegro Airlines su premale da bi pratile tržišne utakmice, kaže Šulte, a prenosi Večernji list.
Stručnjak ističe da je nekadašnje zajedničko jugoslovensko tržište rascjepkano, a da su nacionalni prevoznici premali i neefikasni.
Zbog toga on predlaže regionalno rješenje, i stvaranje kompanije koja bi djelovala globalno, pokrivala lokalne potrebe i povezivala se sa inostranstvom preko međunarodnih aerodromskih centara.
"Svaka avio kompanija može da preživi i ostane konkurentna samo ako vodi računa o troškovima i strategijama koje uzimaju u obzir vlastite prednosti i slabosti. Međutim, izazov u jugoistočnoj Europi posebno je velik jer je tržište doista vrlo fragmentirano", rekao je Šulte.
Avioprevoznici iz bivše Jugoslavije posluju sa milionskim gubicima i svima prijeti stečaj
Šulte kao ograničavajući faktor vidi antitrust zakone (zakone koji sprječavaju monopol) i smatra da to politički neće biti lako ali kada bi se to desilo stvorila bi se win-win situacija za region.
On smatra da se može nakon 20 godina obnoviti neka verzija JAT-a, ali da to zahtjeva izuzeće antitrust zakona, a da je bitno gdje bi bilo sjedište nove kompanije.
Avioprevoznici iz bivše Jugoslavije posluju sa milionskim gubicima i svima prijeti stečaj, a u tom slučaju će njihove linije preuzeti velika aviokompanija, kao što je Lufthanza uradila u Mađarskoj kad je bankrotirao Malev, napominje Šulte.
Zajedno prevezu koliko i JAT krajem 80-ih
Croatia Airlines, Jat, Adria Airways, Montenegro Airlines i BH Airlines zajedno na godišnjem nivou prevezu oko pet miliona putnika.
A toliko je isto JAT prevozio na kraju 80-ih godina kad je bio nacionalni prevoznik bivše Jugoslavije.
Taj podatak govori da avioprevoznici iz regije stagniraju u razvoju jer ukupno na prostoru bivše Jugoslavije trenutno godišnje ima oko 16 miliona putnika, dakle manje od trećine njih leti s domaćim aviokompanijama.
Zajednička flota tih aviokompanija pak broji 50 aviona.
( Vijesti online )