Vavić: Neophodno prepoznati problem odlivanja novca iz lokalnih budžeta

U Institutu alternativa nisu uspjeli doći do informacija dda je bilo ko bio sankcionisan zbog ovog problema

86 pregleda0 komentar(a)
Aleksandra Vavić, Foto: Screenshot (Youtube)
19.05.2018. 18:03h

Međunarodni monetarni fond je u preliminarnim nalazima iz marta ove godine upozorio na nagomilavanje opštinskih dugova. Da su skoro sve lokalne samouprave u teškoj finansijskoj situaciji, smatraju i u Instititu alternativa.

„Lokalni nivo uvijek dolazi na kraj dnevnog reda", kaže Aleksandra Vavić iz Instituta alternativa

Tako opštine budžetom ne procjenjuju dobro koliko će im novca biti potrebno, što se pokazalo i u slučaju sudskih sporova. Iz Instituta alternativa navode da lokalne samouprave na različitim budžetskim linijama prikazuju izdatke za sudske postupke, što ograničava njihovo analitičko praćenje, te su uspjeli da dođu do tačnih podataka samo za 2016. godinu za Podgoricu i Pljevlja.

Istraživanjem Instituta obuhvaćene su i opštine Ulcinj i Kolašin, ali nisu uspjeli da dođu do tačnih podataka. Opština Ulcinj ove troškove vodi na dvije linije u budžetu, a iz analitičkih kartica nije moguće utvrditi ukupan iznos potrošen u ove svrhe. Iz Opštine Kolašin Altnernativi su saopštili da je za troškove sudskih postupaka u 2016. isplaćeno oko 56 hiljada eura, iako nisu izdvojeni u završnom računu budžeta, niti jasno vidljivi u analitičkim karticama.

“Mi do sada nismo uspjeli da dođemo do nekih informacija da je bilo ko bio sankcionisan zbog ovih silnih eura koji se odlivaju iz lokalnih budžeta. Ako znamo da se iz jedne samouprave, odnosno iz lokalnog budžeta može odliti od sto hiljada do nekoliko miliona samo za sudske sporove, onda nam to govori da problem zaista postoji, odnosno da je potrebno da ga i nadležne institucije prepoznaju i da ga prepoznaju u strateškim dokumentima i da krenu da ga rješavaju", ističe Vavić.

Ona dodaje da su, prema njihovim podacima, najbrojniji radni sprovi koje je najlakše preduprijediti. Zbog svih nedostatka u ovoj oblasti imaju konkretne preporuke za nadležne.

“Negdje bismo očekivali i od Državne revizorske institucije taj analitičko-revizorski dio posla jer bi zaista bilo korisno da se odradi jedna tematska namjenska revizija da bismo u jednom momentu na jednom mjestu imali informaciju koja će nam sumirano reći ta lokalna samouprava u toj i toj godini troši ovaj iznos novca i kako bi to u narednom periodu trebalo da se reguliše”, ističe Vavić.

Ona poziva i Ministarstvo finansija da uslovi lokalne samouprave da svi završni računi budžeta za proteklu godinu, odnosno odluke o budžetu za narednu, imaju jasno određene budžetske linije iz kojih će moći da se vidi koliko je potrošeno na isplaćivanje na pravosnažne sudske presude.