Misije u Avganistanu, Liberiji i Somaliji koštale građane 4 miliona

Nije bilo direktnih napada na pripadnike Vojske Crne Gore i njihovi životi nijesu ni u jednom trenutku bili neposredno ugroženi

0 komentar(a)
Vojska CG, Avganistan, povratak, Foto: Zoran Đurić
30.03.2012. 08:35h

Od nešto više od 26 miliona eura vojnog budžeta u prošloj godini, misije u Avganistanu, Somaliji i Liberiji koštale su poreske obveznike skoro četiri miliona. Za nabavku nove opreme i modernizaciju Vojske uloženo je manje od pola miliona.

To, između ostalog, piše u izvještaju o radu Ministarstva odbrane i stanju u Vojsci za 2011. godinu, kao i izvještaju o učešću crnogorskih snaga u međunarodnim operacijama, koji je Vlada juče razmatrala

Životi nijesu bili ugroženi

Prodatao je 115,16 tona municije i 210 komada naoružanja, od čega je prihodovano oko 1,5 miliona dolara
Tokom 2011. godine u tri međunarodne mirovne misije učestvovalo je ukupno 118 pripadnika VCG ili njih sedam odsto. Crnu Goru je samo učešće u ISAF operaciji koštalo 3,7 miliona eura.

“Tokom učešća u misijama nije bilo direktnih napada na pripadnike Vojske Crne Gore i njihovi životi nijesu ni u jednom trenutku bili neposredno ugroženi”, piše u izvještaju.

Iako je prošla godina protekla u brojnim upozorenjima civilnog sektora i sindikata o kršenju ljudskih prava i zakona u VCG, čak su podnijete i krivične prijave, autori izvještaja o radu Ministarstva odbrane su saopštili da je sve bilo po propisima.

“Vršenjem inspekcijskog nadzora nije utvrđeno kršenje zakonskih propisa koje bi zahtijevalo pokretanje disciplinske i krivične odgovornosti”, piše u izvještaju o radu MO.

O formiranju vojno-obavještajne službe Ministarstvo odbrane je vrlo šturo informisalo Vladu. Samo je u jednom od izvještaja konstatovan “nastavak reforme sistema odbrane u oblasti obavještajnih, kontraobavještajnih i bezbjednosnih poslova”.

Ostaje problem viška naoružanja

Piše i da je u cilju nastavka dalje modernizacije Vojske, dostizanja potrebnih operativnih sposobnosti Vojske i ukupnog unapređenja nacionalne bezbjednosti nužno da država “iznađe model” za nabavku dva srednja višenamjenska helikoptera i novog radara za kontrolu i nadzor vazdušnog prostora. Dodaje se i da postojeće brodove Mornarice treba zamijeniti sa dva do tri adekvatna patrolna broda.

Prodatao je 115,16 tona municije i 210 komada naoružanja, od čega je prihodovano oko 1,5 miliona dolara. Prodajom ostale vojne opreme Vlada je zaradila oko 840.000 eura.

U izvještajima je iznijet i podatak da se za angažovanje privatnih kompanija za obezbjeđenje vojnih lokacija, koje VCG više ne koristi, svake godine potroši namjanje 100.000 eura. Samo obezbjeđenje bivšeg Vojnog odmarališta Valdanos, koje radi privatna agancija, košta 6.000 eura mjesečno.

Načelnik Generalštaba Dragan Samardžić kazao je juče da su viškovi naoružanja i dalje najveći problem VCG.