DPS: Ustav ne dozvoljava izdvojene stavove opozicije
Vuković je rekao da će poslanici DPS-a učestvovati na novoj sjednici Odbora, navodeći da je sve urađeno po proceduri
U Demokratskoj partiji socijalista (DPS) smatraju da nema ustavnih mogućnosti da u Predlogu amandmana za izmjenu Ustava bude izdvojenih stavova opozicije, kazao je danas poslanik Miodrag Vuković. Kolegijum predsjednika Skupštine konstatovao je u utorak da je neophodno da Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo, u skladu sa poslovničkim odredbama, podnese Prijedlog amandmana na Ustav sa obrazloženjem i izdvojenim stavovima članova tog tijela. Vuković je rekao da će poslanici DPS-a učestvovati na novoj sjednici Odbora, navodeći da je sve urađeno po proceduri i da nije bilo potrebe za ponovnim zasijedanjem. “Nije se moglo očekivati da se na Odboru i radnoj grupi obezbijede amandmani koji će imati dvotrećinsku većinu, jer je opozicija ima drugačije predloga kao što postoje i različita viđenja o nekim rješenjima u vladujućoj koaliciji”, rekao je on agenciji MINA. Prema njegovim riječima, nema ustavnih mogućnosti da u Predlogu amandmana budu različite varijante i da bude izdvojenih stavova opozicije. “Ne treba se vraćati u Odbor već nastaviti proceduru i ići prema plenumu i tu vidjeti da li amandmani imaju većinu”. Upitan da li treba nastaviti razgovore na nivou lidera opozicije i premijera, Vuković je rekao da treba nastaviti sa konsultacijama na svim nivoima, “ali pitanje je oko čega”. On je podsjetio da je zahtjev opozicije da se srpski uvede kao službeni jezik. “Kakav smisao imaju takvi razgovori, sve i da se dogovorimo da to uradimo da srušimo ustavnu organizaciju, ne možemo bez referendumu i podrške tri petine građana to promijeniti”, rekao je Vuković. On je naveo da je DPS spreman da razgovara o svemu, “jedino što smeta je da se povlađuje destrukciji, onima koji ruše proceduru i ne dolaze na sastanke i ne dozvoljavaju da se postupak završi”. Opozicione stranke, smatra Vuković, uslovljavaju izmjene Ustava sa identitetskim pitanjima oko čega se ne može razgovarati.“To nije ni u okviru prihvaćenog Predloga za promjenu Ustava”. “To može dovesti do neusvajanja ustavnih promjena, dok se ne obave politički razgovori o trećim pitanjima, odnosno istim pitanjima koji su bili ucjena i kada je usvajan Izborni zakon”, precizirao je on. Vuković je kazao da prema Predlogu amandamana nije islkjučeno Tužilaštvo kao organ iz Ustava, i da su ostala osnovna rješenja, samo su, kako je naveo, izostavljene odredbe o izboru Vrhovnog državnog tužioca i o Tužilačkom savjetu. “Ako bude zahtjeva vratićemo i ta rješenja u Predlog, to je najmanji problem”, rekao je on. Vuković je naveo da je to bolje riješiti zakonom da se ne bi stalno mijenjao Ustav. Predsjednik Odbora Džavid Šabović smatra da bi u slučaju ponovljenog glasanja pri usvajanju amandmana rezultat bio isti. “Ne bi valjda sad neko glasao lijevom ako je prije toga glasao desnom rukom”,rekao je on agenciji MINA.
Šabović je kazao da je Kolegijum zatražio od Odbora da uradi obrazloženje amandmana i da se pripremi ustavni zakon za sprovođenje najvišeg pravnog akta.
“Na narednoj sjednici to će biti jedina tačka dnevnog reda, objašnjenje amandamana i ustavni zakon”, kazao je on. Zadatak Odbora, kako je naveo, nije da obezbijedi dvotrećinsku većinu u parlamentu. Prema njegovim riječima, niko ne spori opoziciji pravo da svoju verziju amandamana pošalje Venecijanskoj komisiji.
( Mina )