Porast prometa e-knjiga za 77 odsto

Među prodatim e-knjigama najviše je beletristike - na nju otpada 85 odsto prometa. Kod ljubitelja e-knjige posebno su omiljeni trileri, naučna fantastika i fantazi-literatura

0 komentar(a)
e-knjiga, Foto: Prlog.org
17.03.2012. 14:13h

Uprkos ogromnom porastu prometa elektronskih knjiga, ova branša i dalje ostaje na marginama njemačkog knjižarskog tržišta.

U studiji koju je povodom otvaranja Sajma knjiga u Lajpcigu objavilo Društvo za istraživanje potrošnje (GfK), navodi se da je tokom 2011. promet e-knjiga u Njemačkoj iznosio 38 miliona eura.

To jeste porast od 77 odsto u odnosu na 2010. godinu, ali uprkos tome, to je i dalje samo jedan odsto ukupnog prometa knjiga.

U 2011. je kupljeno ukupno 4,7 miliona e-knjiga, a o broju knjiga koje mogu da se preuzimaju besplatno podaci nisu ušli u studiju. U statistiku o broju prodatih e-knjiga nisu uključeni školski udžbenici i stručna literatura.

U istoj studiji Društva za istraživanje potrošnje navodi se i podatak da četvrtina ukupnog prometa knjiga u Njemačkoj otpada na transakcije obavljene preko internet-knjižara
Samo nešto više od jedan odsto njemačkih građana (preduzeća i obrazovne institucije u statistiku nisu uključene), prošle godine je kupilo najmanje jednu elektronsku knjigu.

Tipičan korisnik e-knjiga, prema navodima studije, star je između 40 i 50 godina, ima natprosječno primanje i najmanje završenu maturu. Za razliku od uobičajenog tržišta knjiga, kupci e-knjiga su pretežno muškarci.

Među prodatim e-knjigama najviše je beletristike - na nju otpada 85 odsto prometa. Kod ljubitelja e-knjige posebno su omiljeni trileri, naučna fantastika i fantazi-literatura.

U studiji se izražava očekivanje da će tržište e-knjige i dalje da raste. Trenutno oko 1,6 miliona Njemaca posjeduje čitač za e-knjige. Prije godinu dana bilo ih je samo 380.000.

Pošto e-knjige mogu da koriste i vlasnici tablet uređaja, to znači potencijalno povećanje broja korisnika za tri i po miliona. Dalji faktor porasta ovog tržišta je i to da je sve više njemačkih naslova, originala i prevoda, u e-varijanti.

U istoj studiji Društva za istraživanje potrošnje navodi se i podatak da četvrtina ukupnog prometa knjiga u Njemačkoj otpada na transakcije obavljene preko internet-knjižara.