Rusija ohrabruje Damask da sarađuje sa Kofijem Ananom
Rusija je danas saopštila da je ohrabrila sirijsku vladu da sarađuje sa specijalnim predstavnikom Ujedinjenih nacija i Arapske lige za Siriju Kofijem Ananom i pozvala Zapad da učine isto sa sirijskim pobunjenicima
Ruski ministar spoljnjih poslova Sergej Lavrov izjavio je da nisu samo Rusija i Kina zemlje koje treba da šalju signale Damasku kako bi režim u potpunosti sarađivao sa misijom Kofija Anana.
"Druge članice Savjeta bezbjednosti, takođe, treba da urade svoj dio posla i pozovu opoziciju da ne izazivaju pogoršanje tenzija nego da slično sarađuju sa Ananom i konstruktivno odgovore na njegove predloge", izjavio je Lavrov na konferenciji za novinare.
Rusija i Kina blokirale su pokušaje Savjeta bezbjednosti UN da usvoji rezoluciju kojom bi se osudilo nasilje u Siriji, u kojem je stradalo više od 9.000 ljudi.
Moskva je, sa druge strane, podržala misiju Anana čiji je cilj nalaženje mirnog rješenja sirijske krize.
Anan se prošlog vikenda dva puta sastao sa sirijskim predsjednikm Bašarom Asadom i iznio mu predloge za okončanje krvoprolića.
Izaslanik ruskog predsjednika za Bliski istok Mihail Bogdanov izjavio je danas da su tenzije između Rusije i Zapada oko Sirije ublažene time što se dvije strane slažu da kriza nema vojno rješenje.
Anan pozvao UN da jedinstveno rješava sirijsku krizu
Kofi Anan je videovezom članicama Savjeta bezbjednosti UN-a, koje su ga saslušale iza zatvorenih vrata, uputio ozbiljno upozorenje i zatražio jedinstvo u rješavanju sirijske krize, doznaju agencije AFP i Rojters pozivajući se na diplomatske izvore.
"Pozivam Savjet da se ujedini kako bi podržao moje napore", rekao je Anan. "Što veći stepen jedinstva postignete to će veći biti izgledi da promijenimo dinamiku sukoba", naglasio je.
Rusija i Kina dva puta su zaustavile rezoluciju Savjeta bezbjednosti u kojoj se osuđuje režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada služeći se vetom na koje polažu pravo kao dvije od pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti. Prema podacima UN-a, više od 9.000 civila ubijeno je u nasilju u Siriji koja je u četvrtak napunila godinu dana od početka protesta koje režim guši u krvi.
Anan je odgovor sirijske vlade na njegov mirovni predlog u šest tačaka ocijenio razočaravajućim, ali njegova ekipa nastavlja pregovore s režimom u Damasku, ističu diplomate.
Bivši glavni sekretar UN-a podsjetio je da je jedinstven Savjet bezbjednosti u prošlosti uspješno djelovalo upravo kada je riječ o Siriji, pa je 2005. izvršio pritisak na Damask da povuče svoje snage iz susjednog Libana.
Treći nacrt rezolucije o Siriji opet zapinje - ovaj put protive se Sjedinjene Dražve. Nacrt rezolucije poziva na prekid vatre i slobodu kretanja za humanitarne agencije, a prepirke se vode oko toga ko bi u Siriji trebao prvi da prekine borbe i ko bi trebao da bude imenovan kao krivac za sukobe.
Predsjednik al-Asad smatra da bi opozicija prva trebala da prestane sa sukobima, a SAD, zemlje Persijskog zaliva i Evropljani misle da Asad i njegova moćna vojska moraju da učine taj prvi korak.
Rusija želi da obije strane istovremeno polože oružje i podijele krivicu, što Zapad i Arapi ne prihvataju.
Anan je članicama Savjeta bezbjednosti takođe poručio da situaciju u Siriji treba rješavati vrlo pažljivo, jer bi bilo kakva greška koja bi dovela do eskalacije stanja bila teško popravljiva.
Zapadne diplomate rekli su da će nakon Ananovog izvještaja odlučiti hoće li i koliko brzo pogurati nacrt treće rezolucije. Kina i Rusija odbacuju zapadno-arapske predloge o Siriji i optužuju ih da žele da ponove libijski scenario u Siriji, a one ne žele rušenje sadašnjeg režima.
( Beta )