Novi zakon o državnoj reviziji 4 mjeseca “leži” u fiokama

Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo ocijenio je da je sporna zakonska odredba koja daje Skupštini ovlašćenje da utvrđuje predlog budžeta DRI

0 komentar(a)
Savjet DRI, Foto: Luka Zeković
27.02.2012. 09:21h

Iako su nova zakonska rješenja o Državnoj revizorskoj instituciji (DRI), na koja je Evropska komisija dala pozitivno mišljenje, pripremljena u skladu sa definisanim rokovima, predlog izmjena i dopuna zakona blizu četiri mjeseca "leži" u skupštinskim fiokama jer nije prošao Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo.

Prema inoviranom Akcionom planu za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog krimanala za periodu od 2010. do 2012. godine krajnji rok za usvajanje tog akta ističe u martu, ali je pod znakom pitanja da li će do tada taj akt biti usvojen.

Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo ocijenio je da je sporna zakonska odredba koja daje Skupštini (Odboru za ekonomiju, budžet i finansije) ovlašćenje da utvrđuje predlog budžeta DRI koji postaje sastavni dio predloga zakona o godišnjem budžetu države (bez mogućnosti da Vlada izvrši korekciju).

To rješenje, kako je ocijenio Odbor, suprotno je članu 100 Ustava kojim je definisano da je Vlada ta koja ima autonomiju u predlaganju budžeta.

Taj predlog zakona je samo jedan u nizu koji je otvorio raspravu u Skupštini o tome da li Vlada treba da ima centralnu ulogu u donošenju nekih zakonskih ješenja kojima zadire u autonomiju drugih državnih organa.

U Skupštini je prilikom nedavne rasprave o izmjenama zakona o zaradama državnih službenika i namještenika i predlogu zakona o Revizorskom tijelu koji će kontrolisati kako država troši novac iz EU fondova ocijenjeno da se Vlada određenim rješenjima miješa u nadležnosti Skupštine i Revizorskog tijela zbog čega je najavljeno amandmansko djelovanje.

Sporna su rješenja kojima je definisano da Vlada treba da donosi propis kojim se određuju kriterijumi i način utvrđivanja varijabilnog dijela zarade za sve državne službenike i namještenike bez izuzetaka (uključujući i Skupštinu), kao i da Revizorsko tijelo mora da podnosi izvještaj Ministarstvu finansija.

Opširnije u štampanom izdanju