Pavlikovski: Poljske vlasti prave crne liste, ekonomska cenzura je kao smrt
"Umjetnike mogu da pokušavaju da kontrolišu na razne načine, ne moraju odmah da ih hapse"
Poljski oskarovac, režiser Pavel Pavlikovski optužio je na filmskom festivalu u Kanu poljske konzervativne vlasti da autoritarno prave crne liste umjetnika, nepodobnih za prostor u javnim elektronskim medijima a da su u Poljsku uveli ekonomsku cenzuru kulture.
"Umjetnike mogu da pokušavaju da kontrolišu na razne načine, ne moraju odmah da ih hapse. Ministarstvo se miješa u Muzej Drugog svjetskog rata, postavilo je svog direktora u Stari teatar. Ministar Glinjski oduzeo je već odobrenu dotaciju pozorišnom festivalu Malta zato što je selektor bio Oliver Frljić. Kasnije je smanjio dotacije festivalu koji je pozvao 'Izopštenje'. To je ekonomska cenzura. Nikoga ne hapse, ali u poljskom sistemu finansiranja to je smrt", kazao je Pavlikovski za današnju Gazetu viborču.
U intervjuu poljskom listu Pavlikovski, čiji je novi film "Hladni rat" kao prvi poljski film nakon dvije decenije ušao u glavnu takmičarsku selekciju na ovogodišnjem prestižnom filmskom festivalu u Kanu, kazao je da on sam nije cenzurisan.
"Prije dvije godine sam rekao a mogu i danas - poljska vlada ima autoritarne čežnje. Agencija AFP je parafrazirala tu moju izjavu tako da je ispala neistinita. Nisam rekao da u Poljskoj vlada cenzura kao u vrijeme komunista, niti da sam na nekoj republičkoj crnoj listi. Govorio sam o (državnoj) poljskoj televiziji TVP i poljskim institutima pod Ministarstvom spoljnih poslova. TVP je postala propagandna truba vlade, tako kao što je bilo za vrijeme komunista", rekao je Pavlikovski.
Dobitnik Oskara za najbolji strani film, za svoj prethodni snimak "Ida", kazao je da i u TVP i u Institutima postoje nezvanične liste umjetnika koji nisu podobni da dobiju podršku i novac.
"TVP je teško da ne govori o filmu 'Hladni rat' koji ima šanse za Zlatnu palmu. Isto je i sa 'Idom' koju su na kraju u televiziji pokazali ali zato što je kada je skinuta sa programa izbila velika afera. To je pozitivno jer pokazuje da treba da se borimo za kulturu", kazao je poljski režiser.
Pavlikovski je ocijenio da u Poljskoj nije još sve za kulturu izgubljeno, jer protesti imaju efekte a vlada ipak povlači neke svoje odluke.
"Od Poljske ne može da se napravi Mađarska jer su Poljaci nepokorniji(...) Filmske umjetnike ne mogu da potčine baš lako. Mogu da nađu novinare koji će biti lica propagande TVP ili diplomate koji se plaše za svoje fotelje, ali dobri umjetnici nisu na raspolaganju. Ne mogu da izvuku odjednom iz rukava nove ljudi koji umiju da naprave film koji hvale u svijetu", kazao je Pavlikovski.
Na vijesti francuskih medija u kojima je citirana izjava Pavlikovskog iz intervjua prije dve godine tako da navodno danas optužuje poljske konzervativne vlasti da se u Poljsku vraća cenzura a da je on sam na crnoj listi nepdobnih, vicepremijer i ministar kulture Pjotr Glinjski reagovao je upozorenjem da je Pavlikovski dobio od Poljskog filmskog instituta dotaciju od 1,45 miliona eura za "Hladni rat" a onda još 238.000 eura da može da ga završi da stigne za festival u Kanu.
"Želim da obavijestim gospodina Pavlikovskog i društvo da nije ni na kakvoj crnoj listi autora prije svega zato što nje nema. Upravo suprotno, on je umjetnik koga država podržava i cijeni o čemu svjedoči činjenica da je njegov film dobio dodatne finansije u teškom konačnom trenutku produkcije. Kao ministar kulture i kao gledalac nadam se da će 'Hladni rat' sa festivala otići sa najvišom nagradom jer sudeći prema prvim kritikama film takvo priznanje zaslužuje", poručio je Pavlikovskom ministar Glinjski.
Pavel Pavlikovski (60) dobio je 2015. godine oskara za najbolji strani film za snimak "Ida", koji je u domovini dočekan sa kontroverzama jer govori o mračnoj strani novije poljske istorije, o onim Poljacima koji su se u moralnom rasulu njemačke okupacije Poljske u Drugom svjetskom ratu uključili u progone, pljačkanje, pa čak i ubistva svojih susjeda Jevreja.
( Beta )