Ungureanu nije rumunski Putin
"Ungureanua smatramo čovjekom koji može da oživi partiju, s obzirom na njegovo iskustvo i godine"
Predsjednik bivše komunističke zemlje tokom ekonomskih previranja imenuje šefa državne bezbjednosti za nasljednika. Da li vam ovo zvuči poznato?
Rumunski predsjednik Trajan Basesku imenovao je starog saradnika Mihaja Razvana Ungureanua za premijera, a sada je i najvjerovatniji partijski kandidat za predsjednika kada istekne Baseskuov mandat 2014, naveli su istaknuti članovi partije, što je potez koji podsjeća na vrijeme kad je Boris Jeljcin promovisao Vladimira Putina u Rusiji prije više od decenije, piše Rojters.
Pošto mu je u parlamentu izglasano povjerenje početkom ovog mjeseca, 43-godišnji bivši šef diplomatije i šef obavještajne službe Ungureanu je povratio raspoloženje u nepopularnoj centrističkoj Demokratsko-liberalnoj partiji (PDL) prije novembarskih parlamentarnih izbora u drugoj najsiromašnijoj zemlji članici EU.
Dobar poznavalac četiri jezika i poznat kao stručan rukovodilac, Ungureanu je obećao da će nastaviti Bokov programNjegov prethodnik Emil Bok vratio je ekonomiju u kolosijek sprovodeći mjere štednje, ali pad popularnosti koji je iz toga uslijedio, ostavio mu je malo šanse da postigne pristojan izborni rezultat nakon antivladinih protesta koji su održani širom zemlje.
"Ungureanua smatramo čovjekom koji može da oživi partiju, s obzirom na njegovo iskustvo i godine", kazao je Rojtersu jedan poslanik PDL-a koji je učestvovao u razgovorima poslije kojih je došlo do promjene premijera, ali nije želio da bude imenovan jer je Bok, za sada, još uvijek šef partije.
"On ima velike šanse da pobijedi na predsjedničkim izborima kroz dvije godine".
Diplomac sa Oksford, prozapadno orijentisan
Iako je mnoge uznemirio uspon šefa obavještajne službe do mjesta prvog čovjeka zemlje u kojoj se još uvijek osjećaju traume od zastrašujuće Sekuritatee iz doba komunističkog režima, paralele sa Putinom su ograničene.
Dok je Putin bio u službi komunističkog KGB-a i doprinio pokretanju novog rata protiv čečenskih separatista tokom njegovog uspona na vlasti, Ungureanu je suviše mlad da je mogao raditi za Sekuritateu, a ne izgleda ni da će se obračunavati sa manjinama; Mađari, najveća manjinska grupa, ključni su koalicioni partner njegove vlade.
Ungureanu, diplomac sa Univerziteta Oksford, prozapadno je orijentisan. Kao šef diplomatije sarađivao je sa Sjedinjenim Državama povodom Iraka, a kao šef obavještajne službe radio je i sa drugim članciama NATO. Rumunija je čak imala i sukob sa Rusijom 2010. zbog špijuniranja koje je rezultiralo obostranim protjerivanjem diplomata.
Ungureanu se oslonio na koaliciju i formirao novu vladu za samo tri dana, što je promijenilo raspoloženje iz očajanja u nadu da PDL može da se povrati.
Rumunski prihod per capita još uvijek je manji od polovine prosjeka zemalja EUDobar poznavalac četiri jezika i poznat kao stručan rukovodilac, Ungureanu je obećao da će nastaviti Bokov program, uključujući i privatizacije, izgradnju puteva, olakšanje poslovne atmosfere i saradnju sa MMF-om.
Rumunski prihod per capita još uvijek je manji od polovine prosjeka zemalja EU, a pet godina nakon što se ta zemlja pridružila Uniji neka sela i gradska naselja još uvijek nemaju vodu i struju.
Duboka recesija zaustavila je napredak i prolongirana je smanjenjem potrošnje, što je dio paketa štednje koju je diktirao MMF. Emigracija je toliko zastupljena da je broj stnovnika za deset godina smanjen za 12 procenata, a i neki stručnjaci se muče da sastave kraj sa krajem.
Nema jačeg oružja od dijaloga
"Ideja da Ungureanu sada teži 'nemogućoj misiji' zapravo je velika politička prednost za njega jer će i najmanji uspjeh donijeti poene"Bok je stalno usvajao teške zakone poput kresanja plata i penzija dekretima, zaobilazeći tako parlament tehnikom koja bi mogla da se dovede u pitanje samo kroz glasanje o povjerenju.
Ovakva praksa ostavljala je – iako mali - stalni rizik od pada vlade, razljutila opoziciju, koalicione partnere, poslovni svijet i mnoge birače. Ungureanu koji trenutno nije član PDL-a, ali se očekuje da će preuzeti čelo partije na kongresu narednih mjeseci, nagovijestio je da će prekinuti sa dosadašnjom praksom iskušavanja granica i tražiti konsenzus.
"Moje iskustvo u diplomatiji naučilo me je da nema moćnijeg oružja od dijaloga", kazao je u parlamentu.
Analitičari smatraju da je pozicija Ungureanua snažna uprkos rejtingu partije.
"On je profesionalac, fini diplomata i intelektualac koji ima impresivnu moć da okupi ljude oko sebe“, kazao je Rojtersu potpredsjednik PDL-a Geogrij Flutur.
"Ideja da Ungureanu sada teži 'nemogućoj misiji' zapravo je velika politička prednost za njega jer će i najmanji uspjeh donijeti poene, dok bi svaki neuspjeh bio pripisan kontekstu", napisao je komentator Aleksandru Gusi u nedjeljniku „Revista 22“.
( Danka Vraneš Redžić )