Evakuisani porodilja i njena 14-mjesečna kćerka
Kovačević je kazao da su im ljekari kasnije saopštili da su beba i njena majka životno bile ugrožene, jer se beba bila karlično okrenula, a i porodilji je bila pukla materica
Osim što će 16. februar 2012. pamtiti kao dan kada je rodila svoje treće dijete, Marijana Kriještorac dugo će se tog datuma prisjećati i po panici koju je osjetila kada je u srijedu veče dobila porođajne bolove, dvije sedmice prije termina, daleko od bolnice, u snijegom zavijanoj Kosanici.
Iako se na trenutak osjetila bespomoćnom, ostala je pribrana, pa je odmah telefonom pozvala rodbinu tražeći pomoć za sebe i svoju četrnaestomjesečnu kćerku Zilhu sa kojom je zatekla u kući.
"Drago mi je što sam mogao da pomognem kako bi na svijet došao još jedan život", kaže KneževićNjen suprug u tom trenutku nalazio se u pljevaljskoj bolnici gdje je prije nekoliko dana operisan.
Pripadnici Planinskog bataljona su je uz velike napore uspjeli na nosilima dopremiti do sanitetskog vozila, gazeći metar i po snijega po mećavi nezapamćenoj u ovom kraju.
Nakon što su prenijeli porodilju do sanitetskog vozila pljevaljske bolnice i krenuli ka Pljevljima, na pola puta do Pljevalja počeo je porođaj.
Babici Indiri Lajko pomagao je stariji vodnik Zoran Knežević, koji je iako se prvi put suočava sa porođajem ostao smiren i pažljivo slušao instrukcije koje je dobijao od iskusne babice. Iako slabo očišćenim putem automobil hitne pomoći je brzo stigao do bolnice.
Nedugo nakon toga oko 22 sata direktor pljevaljske bolnice ginekolog Miodrag Dakić obavijestio je pripadnike Planinskog bataljona da su pomogli u rađanju djevojčice teške 3,5 kilograma, a da se njena majka uspješno oporavlja.
Akcija "Snežana" kao na filmu
Knežević se prisjeća da su sa akcijom koja je nazvana “Snežana” počeli u 19.35 sati, kada se ekipa za evakuaciju uputila u selo Kosanica, zaseok Bitinsko Polje.
"Sve je izgledalo kao na filmu. Nas četvorica prtili smo snijeg preko metra i po, dva i po kilometra u jednom pravcu na minus deset. Na metar jedan drugog od mećave nismo vidjeli. Ipak smo uz pomoć savremenih krplji kojima smo opremljeni uspjeli da dođemo do kuće. U kući smo zatekli Marijanu koja je vrištala od bolova. Odmah smo je stavili na nosila, a njenu djevojčicu u vojnički ranac i zaputili smo se prema ambulantnom vozilu, u kojem se nalazila babica i vozač Hitne pomoći. Put kojim smo ranije prošli već je mećava zavijala, pa smo nanovo morali da prtimo. Sve vrijeme zbog jakih bolova Marijana je vrištala. Cijelim putem i beba je plakala, vjerovatno od straha što smo je stavili u ranac. Nismo imali drugog izbora, morali smo dijete u rancu nositi kako bismo ga, između ostalog, zaštitili i od mećave i hladnoće", kaže Knežević.
On kaže da sve vrijeme dok su gazili veliki snijeg, po mrazu i mećavi nije osjećao paniku, ali da je osjetio strah kada je u ambulantnom vozilu Marijana počela da se porađa.
"Prvi put se susrećem sa tim i nije mi bilo svejedno. Ipak mi je drago što sam mogao da pomognem kako bi na svijet došao još jedan život", rekao je Knežević.
On kaže da su im ljekari kasnije saoštili da su beba i njena majka životno bile ugrožene, jer se beba bila karlično okrenula, a i porodilji je bila pukla materica.
"Ljekari su nam kazali da nijesu sigurni kakav bi bio ishod da su samo pola sata kasnije dopremili porodilju", kaže Knežević.
On je nedavno sa svojim kolegama evakuisao još jednu trudnicu iz pljevaljskog sela Pandurica, a akcija spasavanja trajala je skoro cijelu noć.
I marinci bi imali šta da nauče
Iako je u njenoj karijeri uradila brojne porođaje, babica Indira Lajko će cio život pamtiti evakuaciju porodilje iz Bitinskog Polja.
Kako je kazala, iznenadila se vještinom i sposobnošću koju su prilikom ove intervencije pokazali pripadnici Planinskog bataljona u Pljevljima.
Djevojčica Zilha smještena je kod djeda i strica u porodičnoj kući u Pljevljima"Crna Gora treba da bude ponosna na svoju vojsku u Pljevljima. Na hrabrosti i vještini mogu im zavidjeti i američki marinci“, ističe Lajko.
Ona kaže da se radilo o visokorizičnoj trudnoći, s obzirom na to da je prethodni porođaj imala carskim rezom.
"Marijana je sve vrijeme vrištala. Ja sam je pokušavala poroditi, ali je beba bila okrenuta karlično", rekla je Lajko, objašnjavajući da je čim je shvatila da je situacija ozbiljna pozvala pomoć i da je druga ekipa na čelu sa doktorom Dakićem krenula prema njima. Sa tom ekipom su se sreli na ulazu u grad.
"Nije bilo lako meni čekati u vozilu u Kosanici, a tek kako je bilo vojnicima koji su gazili veliki snijeg samo oni znaju. Bitno je da se sve dobro završilo i da smo dobili jedan novi život", rekla je Lajko.
Djevojčica Zilha smještena je kod djeda i strica u porodičnoj kući u Pljevljima.
Galerija
( Goran Malidžan )