Medvedev: Nastavak potrage za rješavanjem krize u Siriji

Nakon jučerašnje uspješne posjete Lavrova Damasku i njegovog razgovora sa sirijskim predsjednikom, Rusija više nego uvjerena da je rješenje sukoba u Siriji na pomolu

58 pregleda0 komentar(a)
08.02.2012. 20:13h

Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev ocijenio je danas da treba nastaviti potragu za rješenjem konflikta u Siriji i pored Savjeta bezbjednosti UN, pošto su Rusija i Kina stavile veto na rezoluciju koju su predložile zapadne zemlje i Arapska liga.

Ruski predsjednik je rekao da je "neophodno nastaviti - uključujući i u okviru Savjeta bezbjednosti UN - nastavak potrage za rješenjem krize u Siriji" i dodao da i sami Sirijci treba da se uključe u taj proces.

Medvedev je to rekao u telefonskom razgovoru s turskim premijerom Redžepom Tajipom Erdoganom.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, dan nakon posjete Damsku, izjavio je danas da je sudbina sirijskog predsjednika Bašara al-Asada u "rukama samih Sirijaca" i da o tome treba da razgovaraju predstavnici vlasti i opozicije.

Lavrov nije želio da odgovori na pitanje novinara da li će se sirijski predsjednik povući sa vlasti.

"Svaki dogovor u okviru nacionalnog dijaloga mora biti rezultat sporazuma samih Sirijaca i prihvatljiv za sve Sirijce", rekao je ruski ministar.

SAD su u ponedjeljak iz bezbjednosnih razloga zatvorile svoju ambasadu u Damasku, dok su Belgija, Velika Britanija, Španija, Francuska, Italija i Holandija saopštile da povlače svoje ambasadore "na konsultacije".

Istovremeno, zemlje Zaliva odlučile su da protjeraju ambasadore Sirije iz svojih država, a svoje diplomatske predstavnike povuku iz Damaska u znak protesta zbog "opšteg masakra" u Siriji.

Lavrov, koji je juče u Damasku razgovarao sa sirijskim predsjednikom, izjavio je da je taj razgovor bio "vrlo koristan" i da mu je Asad obećao da će "prekinuti nasilje odakle god da dolazi".

Ruski premijer Vladimir Putin pozvao je danas međunarodnu zajednicu da se u Siriji ne "ponaša kao slon u prodavnici porcelana" i ocijenio da sirijski narod treba sam da odluči o svojoj sudbini.

"Osuđujemo svaki oblik nasilja... Ali, ne treba se ponašati kao slon u prodavnici porcelana. Treba prepustiti Sirijcima da sami odluče o svojoj sudbini", rekao je Putin.

Kako prenose ruske agencije, on je govoreći o Siriji, ali i o Libiji, istakao da treba "naravno prepustiti ljudima tih zemalja da sami riješe svoje probleme".

"Naš zadatak je da im pomognemo bez ikakvog miješanja", dodao je Putin, misleći na zapadne zemlje koje traže odlazak sirijskog predsjednika Bašara al Asada.

Rusija i Kina uložile su veto u subotu na rezoluciju Savjeta bezbjednosti UN kojom se poziva na okončanje sukoba i odlazak Asada sa vlasti.

Hejg i Lavrov o rješavanju krize u Siriji

Šef britanske diplomatije Vilijam Hejg (William Hague) razgovarao je danas s ruskim kolegom Sergejem Lavrovim o posjeti Siriji, saopštio je danas u Londonu britanski Forin ofis.

"Šef diplomatije je razgovarao telefononom oko pola sata jutros s ruskim kolegom Lavrovim o njegovoj posjeti Siriji. Lavrov je opisao svoju posjetu Siriji i ponovio šta je u javnosti obećao sirijski predsjednik Bašar al Asad", navodi se u saopštenju.

Forin ofis je ponovio da se Velika Britanija zalaže za kraj nasilja u toj zemlji i ocjenjuje da bi sirijski predsjednik trebalo da ode s vlasti.

Britansko ministarstvo navodi da je u kontaktu sa Arapskom ligom i dodaje da je "ponuđeni predlog o dijalogu između sirijske vlade i opozicije najbolja prilika za mir".

U saopštenju se dodaje da je bilo riječi i o prodaji ruskog oružzja sirijskom režimu, na šta je Lavrov odgvorio da takve vrste prodaje nisu nelegalne.

Forin ofis je dodao da uprkos nesulagislacama u Savjetu bezbjednosti UN o rezoluciji o Siriji, Britanija i Rusija ostaju u kontaktu u cilju pronalaska rješenja tekuće krize.

strahovanje zapadnih zemalja se ostvarilo juče prilikom posjete Lavrova Damasku kada ruski ministar vanjskih poslova ne samo da nije pozvao Bašar al-Asada da podnese ostavku, već je naveo da je Asad ključna osoba za trajni mir u zemlji.

Sirijski predsjednik je naveo kako je potpuno spreman da razgovara sa svim predstavnicima opozicije. Takođe je rekao da se slaže s odlukom da međunarodni posmatrači dođu u Siriju, uključujući i mjesta gdje su zabilježeni sukobi.

Podsjetimo, Asadova vlada je već i ranije produžila ostanak posmatračima u Siriji, ali Arapska Liga je samoinicijativno povukla posmatrače nakon što su isti javili da se na terenu ne događa "ništa strašno"

Asad spreman na reforme - već je napisan novi ustav, parlamentarni izbori u planu za maj

Lavrov je britanskom kolegi prenio da je Asad veoma ozbiljan što se tiče sprovođenja nužnih reformi i da je najavio da će se uskoro održati referendum na kojem bi se glasalo o novom državnom ustavu.

Prema riječima predsjednika Asada, novi ustav već je napisan i uskoro će biti objavljen u svim sirijskim državnim medijima i na internetu.

U novom ustavu se ukida monopol jedne političke stranke (stranka Ba'ath).

Referendum bi se trebao održati već idućeg mjeseca nakon čega su na redu parlamentarni izbori, prema aktuelnom planu oni bi se trebali održati u maju ove godine.

Naravno, treba pričekati i vidjeti hoće li zaista sve ići prema zacrtanom planu. Ukoliko Asad stvarno ukine jednostranački monopol, dovede strane posmatrače i organizuje slobodne parlamentarne izbore - to znači da bi SAD i ostale zapadne sile trebalo da budu zadovoljne aktuelnim ishodom, pogotovo ako uzmemo u obzir kako su se svo ovo vrijeme zalagali za "uvođenje višestranačja i slobodu izbora" u Siriji jer su slične izjave više puta ponovili i predsjednik Obama i državni sekretar SAD-a Hilari Klinton.

Prvi pozitivni pomaci u rješavanju krize već su se dogodili, jedan segment opozicije - Sirijski nacionalni savjet, već se oglasio. Izrazili su podršku susretu ruskog ministra i sirijskog predsjednika i najavili da su spremni na pregovore s Asadom.

Naravno, Sirijski nacionalni savjet spada u segment opozicije koji se žestoko protivi bilo kakvoj stranoj invaziju u njihovoj zemlji.

Predsjednik Asad je u više navrata naveo kako postoji znatan broj "legitimnih" demonstranata u zemlji koji žele političke reforme i s njima je spreman na dijalog (Al-Asad u razgovoru za televiziju ABC). Najava promjene ustava možda je i najveći korak u tom pravcu.

S druge strane, Asad je često upozoravao na naoružane pobunjenike, za koje tvrdi da su strani plaćenici, i kako prema njima neće biti milosti.