Kako sačuvati plastenike od snijega

Savjetodavna služba u biljnoj prozivodnji apeluje na proizvođače da reaguju preventivno da se ne bi ponovile štete

266 pregleda0 komentar(a)
Veso Jovović, plastenici, Foto: Jelena Jovanović
01.02.2012. 13:59h

S obzirom na najavljene vremenske nepogode, snježne padavine u centralnom i primorskom dijelu Crne Gore iz Savjetodavne službe u biljnoj proizvodnji apeluju na proizvođače u zaštićenom prostoru da reaguju preventivno, da se ne bi ponovile štete na plastenicima prouzrokovane težinom sniježnog pokrivača.

Potrebno je obezbijediti i montirati prskalice-rasprskivače na krovu plastenika i sa prvim pahuljama snijega pustiti vodu i tako ne dozvoliti da se stvori snježni pokrivač, koji najčešće prouzrokuje pucanje folije, a postoji opasnost i od krivljenja i lomljenja konstrukcije.

Proizvođači koji nijesu u mogućnosti da obezbjede rasprskivače, a imaju manje plastenike, imaju mogućnost da se sa zemlje, pomoću crijeva sa većim protok vode pokušaju odbraniti od snijega.

Ukoliko se zakasni sa puštanjem vode, kod nakupljenog snijega bolje je ne uključivati rasprkivače, jer neće biti pozitivnog efekta, već suprotno. Opasnost postoji i kod previše niskih temperatura, jer dolazi do smrzavanja vode, posebno u noćnim satima i u tim slučajevima dobro je improvizovati produžene alatke sa tupim vrhovima za čišćenje snijega, da se ne ošteti folija.

S obzirom na izuzetno mali broj poljoprivrednih proizvođača koji imaju grijanje u plastenicima, ostali moraju obezbjediti dogrijavanje sa plinskim grijačima, radijatorima, el.grijalicama i sličnim izvorima toplote. Usjeve u ovom periodu treba prekriti agrotekstilom (agril, lutrasil) ukoliko to nije urađeno, da bi se pokušalo spriječiti smrzavanje povrća.

Ukoliko je zasnovana proizvodnja u plastenicima, a kod velikog broja proizvođača u toku je proizvodnja lisnatog povrća (salata, blitva, spanać, raštan) u zimskom periodu, uslijed nastalih šteta na objektima, stradati će i usjevi.