Predsjednička kriza u Njemačkoj se nastavlja

Većina Njemaca, njih 51 odsto, je protiv negativnog izvještavanja o Vulfu

0 komentar(a)
Kristijan Vulf, Foto: Beta
30.01.2012. 14:11h

Prvi pretres kriminalističke službe u sjedištu njemačkog predsjednika Kristijana Vulfa, dalji zahtjevi da on podnese ostavku i kritike opozicije dominirali su političkim Berlinom, odakle je i jedan glas visokog moralnog autoriteta zatražio odlazak aktuelnog predsjednika.

"On (Vulf) neizostavno mora podnijeti ostavku'', zatražio je 91-godišnji Marcel Rajh-Ranicki, preživjeli holokausta, njemački publicista rođen u Poljskoj i čovjek koji važi za najuticajnijeg literarnog kritičara, prenose njemački mediji u priči o prvom njemačkom predsjedniku rođenom poslije sloma nacizma i njegovoj aferi od pola miliona - uzetog, pa prećutanog privatnog kredita, kojom je kupljena porodična kuća Vulfovih.

Ljudi iz pokrajinske Kriminalističke službe Donje Saksonije (Vulfove pokrajine) pretresili su u Prezidialamtu biro bivšeg predsjednikovog portparola Olafa Glezekera, zbog sumnji za primanje mita i zaplijenili mu kompjuter, prenose mediji.

Glezeker, bliski dugogodišnji Vulfov saradnik, koji je u decembru razriješen dužnosti, tereti se zbog sumnji za podmićivanje i za njega se kaže da se nalazi pod pritiskom zbog bliskih veza sa Manfredom Šmitom, ''parti-menadžerom'' i organizatorom skupova za lobiranje.

Priča o Vulfu je počela kada su moćni mediji otkrili da je on, kao šef vlade Donje Saksonije, uzeo kredit od žene privrednika Egona Gerkensa
Šmit je, naime, rekao da je državna kancelarija predsjednika vlade Donje Sksonije pomagala u traženju donatora i da bez kontakata tadašnjeg šefa vlade Vulfa i njegovog portparola ne bi bilo moguće organizovanje priredbi, prenose mediji, a moćna opozicija, kritikujući šefa države, kaže da to ''nije ta transparentnost, koju je Vulf obećavao'' i da je još prije par mjeseci, tako dubok pad bio nezamisliv.

Predsjednička kriza u Njemačkoj se nastavlja, a analitičari ukazuju na štetu koju je najmlađi šef njemačke države, 50-godišnji Vulf iz redova demohrišćana, iza koga, sudeći prema medijima, kancelar Angela Merkel i dalje stoji, nanio ugledu službe šefa države.

Sve bi, izgleda, bilo drugačije da je Vulf, dok je vožen u luksuznoj limuzini, praćen obezbjeđenjem i koračao crvenim tepisima, praćen aplauzima, mislio na to da je on samo ''jedan dečko iz Osnabrika'', a da sve ostalo pripada funkciji šefa 82-milionske nacije-smatra analitičari.

Priča o Vulfu je počela kada su moćni mediji otkrili da je on, kao šef vlade Donje Saksonije, uzeo kredit od žene privrednika Egona Gerkensa, Edit, a to u jednom odgovoru poslanicima prećutao.

Poslije toga su uslijedila saznanja o luksuznim odmorima u vilama prijatelja-biznismena, donacije za knjigu i slični nejasni odnosi sa prirednicima, zatim je, pred Božić, stiglo predsjednikovo izvinjenje i obećanje.

Time, međutim, politička priča nije završena i skoro redovno se čuju zahtjevi političara i javnih ličnosti za Vulfovim odlaskom, iako je, pokazuju ankete, većina Njemaca, njih 51 odsto, protiv negativnog izvještavanja o Vulfu.