Ljekari bez granica šokirani torturom u zatvorima u Misurati

"Pacijenti su kod nas usred ispitivanja dovođeni na medicinski tretman, kako bi ih osposobili za dalje ispitivanje. To je neprihvatljivo"

0 komentar(a)
26.01.2012. 22:51h

Ljekari bez granica obustavili su rad u zatvorima u libijskom gradu Misurati jer je, kako su naveli, tortura u njima toliko velika da se neki zatvorenici dovode u ambulantu samo da bi bili osposobljeni za dalja mučenja, saopštila je ta grupa.

Objava Ljekara bez granica poklapa se sa saopštenjem organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenal koja je navela da je zabilježila široko rasprostranjeno mučenje zatvorenika i u drugim libijskim gradovima.

Ti navodi, više od tri mjeseca pošto je uhvaćen i ubijen bivši libijski lider Moamer Gadafi, predstavljaju veliku sramotu za vladajući Nacionalni prelazni savjet, koji se bori da uspostavi vlast u zemlji koju i dalje potresa nasilje, ocjenjuje agencija AP.

Veliki broj zatvorenika rekao je Amnestiju da je tučen električnim kablovima i metalnim lancima, kao i da su dobijali elektro-šokove
Ljekari bez granica rekli su da je od avgusta njihov medicinski tim liječio 115 ljudi u Misurati. Oni su zadobili povrede prilikom mučenja, koje je obuhvatalo i opekotine od cigareta, teške modrice, frakture, elektro-šokove i čak otkazivanja bubrega od batina.

"Dva zatvorenika su umrla prilikom ispitivanja", rekao je generalni direktor Lekara bez granica, Kristofer Stouks.

"Pacijenti su kod nas usred ispitivanja dovođeni na medicinski tretman, kako bi ih osposobili za dalje ispitivanje. To je neprihvatljivo. Naša uloga je da pružamo medicinsku njegu žrtvama rata i bolesnim zatvorenicima, a ne da stalno iznova tretiramo iste pacijente između dvije sesije torture", rekao je Stouks.

Vlada obećala da će riješiti problem

Šef Amnestija Salil Šeti rekao je da maltretiranje zatvorenika u Libiji pokazuje potrebu da međunarodna zajednica nastavi da pomaže toj sjevernoafričkoj zemlji
Libijska vlada je priznala da su neki zatvorenici, koje su držale revolucionarne snage, bili maltretirani, ali je odbacila navode da je mučenje zatvorenika bilo sistematsko, obećavši da će riješiti taj problem.

Prelazna vlada, međutim, do sada nije uspjela da obuzda desetine paravojnih grupa koje su proistekle iz građanskog rata i odbijaju da se podrede centralnoj vlasti.

I Amnesti internešenal u saopštenju je naveo da se susreo sa brojnim zatvorenicima u Tripoliju, Misurati i Garijanu, na kojima su bili vidni znaci koji su ukazivali na torturu, uključujući otvorene rane na glavi, udovima, leđima i drugim djelovima tijela.

Veliki broj zatvorenika rekao je Amnestiju da je tučen električnim kablovima i metalnim lancima, kao i da su dobijali elektro-šokove.

Amensti navodi da iza torture osumnjičenih pristalica Gadafija i ponekad stranaca iz zemalja podsaharske Afrike stoje zvaničnici vojske i bezbjednosnih organa novih libijskih vlasti, ali i brojne paravojne grupe koje operišu izvan legalnog okvira.

Šef Amnestija Salil Šeti rekao je za agenciju AP da maltretiranje zatvorenika u Libiji pokazuje potrebu da međunarodna zajednica nastavi da pomaže toj sjevernoafričkoj zemlji u njenoj teškoj tranziciji.

"Ne radi se samo o tome da se pošalju vojnici, i onda ponovo odu. Libiji treba dugotrajna pomoć", ocijenio je Šeti.