Svjetska privreda ulazi u novu fazu nesigurnosti

Svjetska banka je u svom izvještaju takođe izrazila zabrinutost zbog evropske dužničke krize i američke nezaposlenosti

0 komentar(a)
Džastin Jifu Lin, Foto: Boston.com
18.01.2012. 09:02h

Svjetska privreda ulazi u novu fazu nesigurnosti i opasnosti, ocijenio je glavni ekonomista Svjetske banke Džastin Jifu Lin.

"Rizici od zamrzavanja tržišta kapitala kao i od globalne krize slične onoj iz septembra 2008. su stvarni", rekao je on.

Lin je rekao da bi mogle teško da budu pogođene zemlje u razvoju koje su imale relativno jak rast dok su Sjedinjene Države i Evropa bile u teškoćama.

On je rekao da vlade treba unapred da pripreme izvore finansiranja da pokriju budžetske deficite, da preispitaju solidnost svojih banaka i pojačaju potrošnju na socijalne sigurnosne programe.

Mnoge vlade su u slabijoj poziciji nego što su bile tokom krize 2008. zbog toga što su im dugovi i budžetski deficiti veći, rekao je Lin na konferenciji za štampu u Pekingu.

"U slučaju velike krize ni jedna zemlja neće biti pošteđena. Silazna linija će vjerovatno biti duža i dublja nego prošli put", rekao je.

Svjetska banka je upozorila u svom izvještaju "Globalne ekonomske perspektive" koji izdaje dva puta godišnje, da bi moglo da dođe do usporavanja globalnog ekonmskog rasta i pozvala je zemlje u razvoju da se pripreme na šokove koji bi mogli da budu oštriji od onih za vrijeme krize 2008. godine.

Kina sada najviše doprinosi globalnom rastu, predstavlja skoro 12 odsto ukupnog svjetskog BDP-a
Banka je smanjila prognoze rasta za zemlje u razvoju ove godine na 5,4 odsto sa 6,2 odsto, a za razvijene zemlje na 1,4 odsto sa prethodnih 2,7 odsto.

Za 17 zemalja koje koriste euro predviđa recesiju, i smanjila je izglede za rast sa 1,8 odsto na minus 0,3 odsto.

Svjetska banka je u svom izvještaju takođe izrazila zabrinutost zbog evropske dužničke krize i američke nezaposlenosti.

Ovaj izvještaj slijedi slična upozorenja o globalnoj privredi koja su stigla iz Međunarodnog monetarnog Fonda i analitičara iz privatnog sektora.

Ujedinjene nacije u svom objavljenom izvještaju navode da će ekomonski rast Kine, mada je usporio, imati sve veći značaj za globalnu ekonomiju.

UN predviđa da će ekonomski rast Kine ove godine biti 8,7 odsto.

Glavni ekonomski pokazatelji Kine, objavljeni juče, pokazuju da je bruto domaći proizvod (BDP) usporio na 8,9 odsto sa 9,1 odsto u četvrtom kvartalu prošle godine, u odnosu na prethodni kvartal, ali ti rezultati su ipak bolji nego što su analitičari očekivali.

"Rast od skoro devet odsto u drugoj po redu svjetskoj privredi je apsolutno dobra vijest za globalnu privredu koja je na na ivici recesije", rekao je Vang Tongsan, viši istraživač u Kineskoj akademiji društvenih nauka.

Kina sada najviše doprinosi globalnom rastu, prema nedavno izdatom izvještaju. Kina predstavlja skoro 12 odsto ukupnog svjetskog BDP-a, i više od jedne trećine rasta svjetskog BDP-a.

"Kad ekomonske teškoće u nekolicini razvijenih zemalja počnu da vuku na dolje svjetsku privredu ,doprinos Kine svjetskom rastu BDP-a će vjerovatno još porasti", rekao je drugi analitičar Džu Baoliang.