Putinov manifest: Rusija prikuplja snagu
Putin smatra da bi novi lideri bili jednako podložni korupciji, „parazitizmu“ i stagnaciji
Vladimir V. Putin je ponudio do sada, čini se, najličnije objašnjenje odluke da se vrati na mjesto šefa države, odbacujući mogućnost brzih promjena i predstavljajući se u istorijskom kontekstu kao ličnost koja mora izvući Rusiju iz duge, bolne „zone turbulencije“ koja upravo počinje.
Putin u manifestu, koji je objavljen u dnevnom listu „Izvestija“, poziva građane da učestvuju u sveobuhvatnom dijalogu sa liderima zemlje i posvećuje priličnu pažnju političkim implikacijama rastuće srednje klase u Rusiji. On, međutim, ističe da nije voljan da učestvuje u pregovorima sa opozicionim liderima koji, kako kaže, nemaju jasan politički plan za zemlju.
Prevratnici postaju samozadovoljni
Putinov naslov, „Rusija prikuplja snagu“, ime je izvještaja koji je 1856. napisao Aleksandar M. Gorčakov„Problem koji se ponavlja u ruskoj istoriji je želja jednog dijela elita da prave džinovske korake, da izaberu revoluciju umjesto dosljednog razvoja“, piše u dokumentu. „Nije samo iskustvo Rusije, nego i iskustvo cijelog svijeta potvrdilo da su rezultati tih koraka u istoriji bili pogubni: žurba i prevrat, a ne stvaranje“.
Putin smatra da bi novi lideri bili jednako podložni korupciji, „parazitizmu“ i stagnaciji, padovi koji su, navodi, hronični u ruskoj birokratiji. „U svakoj prilici“, napisao je, „’prevratnici’ koji su pred nama postaju ‘samozadovoljni džentlmeni’, i počinju da se protive bilo kakvim promjenama i ljubomorno čuvaju svoje statuse i privilegije. Ili unatraške – ‘džentlmeni’ se pretvaraju u ‘prevratnike’.“
Istorijska referenca
Putin javnosti nije objasnio šta ga je motivisalo da se zamijeni za funkciju sa predsjednikom Dmitrijem Medvedevim, a ta odluka, saopštena u septembru, je razbijesnila birače koji smatraju da više nemaju ikakvu ulogu u političkom procesu.
Putin je pokušao da ponudi direktno rješenje za pomenuti problem. „Želim još jednom da kažem zašto sam pristao da se kandidujem na izborima za ruskog predsjednika 2012“, rekao je, a zatim nastavio sa već poznatom listom svojih postignuća u prevazilaženju društvenih nemira 1990-ih.
Putinov dokument nudi sumornu sliku sve većih nemira u svijetuU izbornoj platformi, koja je prošlog četvrtka objavljena na Putinovom veb sajtu, jedva se pominju decembarski protesti koji su zatekli Kremlj. Portparol Vladimira Putina rekao je tog dana da izborna platforma u stvari nije Putinova, i da će njegov lični manifest – koji je premijer sam napisao preko zimskih praznika - biti objavljen kasnije.
Dokument odražava Putinovu preokupiranost ruskom istorijom: njegov naslov, „Rusija prikuplja snagu“, ime je izvještaja koji je 1856. napisao državni kancelar Ruske Imperije Aleksandar M. Gorčakov. Gorčakov je imperiji predložio spoljnu politiku uglavnom motivisanu domaćim okolnostima koja je zasnovana na fleksibilnim alijansama i relativnoj izolaciji od evropskih poslova.
Amerika "hrani" tenzije
Putinov dokument nudi sumornu sliku sve većih nemira u svijetu, u kojima se ekonomski problemi susrijeću sa toksičnim socijalnim i etničkim tenzijama. On ističe da druge države – po svoj prilici Sjedinjene Države – namjerno hrane pomenuti proces time što podržavaju pobune poput onih na Bliskom istoku. Predstavio je Rusiju kao neophodnog posrednika između Zapada i Istoka, navodi „Njujork tajms”.
„U velikom broju regiona mogli smo čuti deklaracije agresivno destruktivnih snaga, kojima ugrožavaju stabilnost svih ljudi na zemlji“, navodi se u dokumentu. „Ispada da su njihove saveznice one države koje pokušavaju da ‘izvezu demokratiju’ uz pomoć nasilnih, vojnih mjera“.
Putin se, zatim, vratio ideji da većina ima vlast i da ona čini osnovu demokratskog procesa. On je izrazio nezadovoljstvo zbog demonstracija koje su se desile u decembru, sugerišući da će se birači – inspirisani neuobičajnim uličnim protestima – uskoro razočarati i da će odustati od direktne političke akcije.
Galerija
( Miloš Rudović )