Evo šta se dešava sa dječijim mozgom kad čuju riječ 'ne'
Na kraju, najvažnije je pomoći djetetu da razviju pozitivne osobine i pozitivan pogled na svijet - što je manje vjerojatno da će se dogoditi ako čuju "ne" bez uvođenja alata koji će im pomoći u prihvatanju i upravljanju osjećanjima razočaranja, odbijanja i strpljenja
Iskušavanje granica normalan je dio dječijeg razvoja i faza kroz koju svako dijete prolazi. No, možda najfascinantniji dio dječje samostalnosti i formiranja osobnosti jest što se događa s dječjim mozgom kad čuju riječ "ne".
Dr. Dan Siegel, profesor kliničke psihijatrije na UCLA School of Medicine rekao je za Mindful.org da je moguće da dođe do dvije vrste stanja mozga kad čuje riječ 'ne. "Da" djeca idu kroz život s pozitivnim stavom, a "ne" djeca se često emocionalno isključe.
Drugim riječima, 'da' stanje mozga će dovesti da prolaze kroz "život sa svim pozitivnim značenjima u odnosu na stanje "ne mozga", koje se stvara kad se osjećamo ugroženim i zatvoramo se." Ako vaše dijete uzastopno čuje "ne", učenje novih stvari ili otvaranje novim iskustvima može se pokazati težim nego da su bili podstaknuti putem "da" izjava.
Dr. Siegel objasnio je da postoje četiri elementa "da" mozga koji su ključni za održavanje otvorene linije komunikacije kod djece. To su: ravnoteža koja pomaže djeci da prihvate emocionalno iskustvo, elastičnost koja pomaže mozgu da se ponovna 'aktivira', mogućnost razumijevanja svojih reakcija, kao i reakcija drugih i empatija koja im pomaže da razumiju kako reagiraju na osjećaje drugih.
Kada pogledate sve te stvari zajedno, roditelji ne bi trebali udovoljiti svim potrebama i željama svog djeteta, već stvoriti strukturu i razumne granice na način da djeca razumiju što se govori i radi.
Na kraju, najvažnije je pomoći djetetu da razviju pozitivne osobine i pozitivan pogled na svijet - što je manje vjerojatno da će se dogoditi ako čuju "ne" bez uvođenja alata koji će im pomoći u prihvatanju i upravljanju osjećanjima razočaranja, odbijanja i strpljenja.
Ako kažete češće "da", ne znači da ste popustili i da gubite roditeljski autoritet. To znači da upotrebljavate svoju "moć" kako biste vodili svoje dijete kroz stalnu promjenu koja je djetinjstvo. Zato sljedeći put kada ste skloni reći samo "ne", razmislite. Ono što vi sljedeće kažete možda neće riješiti sve vaše probleme, ali to može biti ono što pretvara negativnu reakciju vašeg djeteta na nešto pozitivnije, otvoreno i produktivno, prenosi RTL.
( Vijesti online )