U Novom posječen bor star 60 godina, u Baru krateri po imanjima

U barskoj marini su tokom cijelog dana na svim gatovima otklanjane manje i veće štete na barkama i ribaricama

87 pregleda0 komentar(a)
09.01.2012. 19:07h

Hercegnovski komunalci i vatrogasci su imali puno posla u sanaciji štete koju je orkanski vjetar nanio stablima i drugom rastinju prije četiri dana.

Uz pomoć vozila sa korpom, radnici Stambeno-komunalnog su, uz asistenciju vatrogasaca, posjekli šezdesetogodišnji primorski bor pinia, pored Jadranaske magistrale, preko puta Kanli kule.

Inspektor za hortikulturu Miodrag Pešić kazao je da je bor počeo da se suši, a da ga je vjetar, koji je u petak duvao brzinom i do 34 metra u sekundi, pomjerio za pola metra, pa je zato morao biti uklonjen.

Primorski bor na hercegnovskoj rivijeri masovnije je sađen tridesetih i pedesetih godina prošlog vijeka, dok su oni na poluostrvu Luštica samonikli.

Najstarije pinije su u park šumi Savina, a sađeni su prije više od dva vijeka.

Bilo problema i sa vodom

Borovi su oštetili i brojne nadgrobne spomenike i kapelu na Gradskom groblju Savina, gdje palo više od deset stabala.

Uklonjeno je i stablo rogača, koje je palo na stepenište 28. novembra, i velika topola u Ribarskoj ulici.

Polomljena stabla su oštetila i neke vodovodne cijevi, pa je prethodnih dana povremeno bilo problema i sa snabdijevanjem potrošača vodom.

Kolika je šteta od orkanskog vjetra biće poznato za sedam dana.

Vjetar duvao 150 kilometara na sat

I širom barske opštine su sanirane štete nezapamćenog nevremena koje je u noći između petka i subote pogodilo taj grad.

Komunalci su u skoro svim djelovima barske kotline prikupljali granje i stabla koje je polomio sjeveroistočni vjetar, koji je duvao brzinom od skoro 150 kilometara na sat.

U marini su tako tokom cijelog dana na svim gatovima otklanjane manje i veće štete na barkama i ribaricama.

Među stotinama iz korijena izvaljenih stabala čempresa širom grada, skoro sto je samo na imanju Mećikukića u MZ Bar III Bjeliši-Popovići, a koje je ekipa “Vijesti“ obišla sa predsjednikom Odbora MZ Draganom Kaluđerovićem.

Čempresi, posađeni tridesetih godina prošlog vijeka, polomili su desetine stabala mandarina, limuna, grejpfruta i pomoranaži, a na više mjesta su prekinuli sistem za navodnjavanje kap po kap.

“Ne znam odakle da počnem da rasčišćavam. Kad je bio zemljotres makar sam znao gdje je glavna šteta, a sada je na sve strane”, kazao je u šali Savo Mećikukić.

Nedaleko odatle, na imanju Markovića, cijelo prijepodne je radila motorna šega. Radnici su sjekli u trupce desetine imelija i primorskih borova oborenih u dvorište i na šupu uz trotoar u Makedonskoj ulici. Istovjetna slika je i u Šušanju, Polju, Bartuli, Tombi, Zaljevu, Čelugi, Starom Baru, širom Sutomora, Dobroj Vodi, Pečurica...

“Makar smo u Čelugi dobili vodu nakon prigovora. Ostaje još da vdimo šta će biti sa snabdijevanjem strujom”, rekao je predsjednik odbora MZ Bar II Zoran Vojvodić.

Galerija