Danska želi da spasi euro
Danska je s prelaskom u novu godinu od Poljske preuzela polugodišnje predsjedavanje Evropskom unijom. Iako nije članica eurozone, ova zemlja je najavila da želi da spasi neomiljeni euro.
Danska je najavila da će biti posrednik između zemalja eurozone i onih članica koje su izvan toga kluba, u rješavanju najveće krize u istoriji Evropske unije. List "Osnabruecker Zeitung" o tome piše: „ Prošlo je tek šest mjeseci otkako se Danska djelimično udaljila od Evrope uvođenjem graničnih kontrola u Šengenskom prostoru. Nakon što je na vlast došla nova vlada lijevog centra, sada bi sve trebalo postati drugačije.
Nasljednici Vikinga odani kralju, čak žele i da pomognu kako bi se spasio neomiljeni euro. Činjenica da u najvećoj dosadašnjoj krizi predsjedavanje EU nije preuzela zemlja eurozone, već nakon Mađarske i Poljske, Danska, pokazuje da je evropskim institucijama potrebna sveobuhvatna reforma.
Danci, međutim, i sami imaju jak interes da spasu monetarnu uniju jer tako Njemačku mogu da iskoriste kao jeftino mjesto za preradu mesa, što pokazuje i aktivni promet danskih hladnjača na njemačkim autoputevima. Prema mišljenju Danaca, to ne samo da bi stvorilo nova radna mjesta u industriji za proizvodnju hrane, već bi pospješilo i razvoj komericjalne automobilske industrije.
Dance dakle ne treba odvraćati od njihovih namjera, već im treba poželjeti mnogo sreće. Da li će u slučaju zaoštravanja eurokrize u eurozoni uspjeti da opstanu protiv „Merkozija“ (Angela Merkel i Nikola Sarkozi) je drugo pitanje“, piše pored ostalog "Osnabruecker Zeitung".
Mađarske muke
Mađari su razočarani zbog odluka vlade Viktora Orbana. Njegova stranka "Fidesz" uz pomoć većine u parlamentu donosi zakone koji se mogu uporediti sa zakonima iz najcrnjeg doba komunizma, smatraju Mađari koji danima zbog toga bune.
List " Frankfurter Rundschau" piše: „Mađarska ima dramatičan problem koji se zove Viktor Orban. Šta da se radi sa demokratski izabranim predsjednikom vlade koji bezobzirno koristi svoj mandat kako bi izdao i uništio demokratiju. Sada Brisel konačno sistematski želi da ispita da li je povrijeđeno evropsko pravo na koje se Mađarska obavezala ulaskom u Evropsku uniju.
Ipak, svoj najmoćniji i najvjerovatnije jedini efikasan instrument EU još nije primijenila. Ukoliko Orban i dalje bude nerazuman, EU mora odlučno da djeluje. Ne postoji više ni jedan razlog da evropski poreski obveznici finansiraju njegov politički pravac koji zemlju udaljava od evropskih vrijednosti, demokratije i elementarnih ljudskih sloboda. Orban kredite koji su mu hitno potrebni smije da dobije tek kada se bude pridržavao pravila EU“, piše "Frankfurter Rundschau".
( Dojče Vele )