Vlada korigovala astronomske notarske tarife

Obrada predugovora, aneksa ugovora kao prilikom raskidanja ugovora notariska tarifa je smanjena za 25 odsto u odnosu na stari cjenovnik

1357 pregleda0 komentar(a)
notari, Foto: Arhiva Vijesti
06.01.2012. 12:23h

Prema novim tarifama, koje je donijela Notarska komora početkom decembra prošle godine, cijene notarskih usluga najviše su smanjene u dijelu koji se odnosi na papirologiju koja prati poslove crnogorskih privrednika.

Ista tarifa ostala je za vrijednost predmeta preko 120.000 eura, ali se za svakih započetih 15.000 naknada povećava za 10 eura, s tim što ne može iznositi više od 5.000 eura.

U to je obračunata i naknada za ovjeru sastavljenog notarskog akta, ovjera potpisa, prepisa i fotokopija dokumenata i izdavanje otpravaka i prepisa ako se oni izdaju neposredno po sastavljanju notarskog akta.

Za sačinjavanje zapisa o testamentu, notarska tarifa je smanjena sa 300 na 100 eura. Za sačinjavanje punomoćja o zastupanju u formi notarskog zapisa, kao i za jednostrane izjave u pogledu stvarnih prava na nepokretnostima osim založnih izjava (saglasnost, dozvola, brisovne dozvole...) notari će naplaćivati 40 umjesto dosadašnjih 50 eura.

Obrada predugovora, aneksa ugovora kao prilikom raskidanja ugovora notariska tarifa je smanjena za 25 odsto u odnosu na stari cjenovnik.

Za svaki pravni posao koji notar sačini u formi notarskog zapisa država uzima polovinu zarade i dodatno od građana porez na dodatu vrijednost od 17 odsto
Povećana je tarifa notaru ako ne može da utvrdi vrijednost imovine kod sklapanja bračnog ugovora koja ne može biti veća od 300 eura. Za notarsku obradu izjave o priznanju materinstva ili očinstva i o pristanku majke na priznanje očinstva notarska cijena je smanjena sa 50 na 25 eura. Notarska obrada sporazuma roditelja o izmjeni doprinosa za izdržavanje djeteta smanjena je sa 70 na 30 eura.

Za potvrđivanje u formi notarskog zapisnika “nastupanja činjenica od kojih zavisi punovažnost pravnog posla i ispunjenje obaveza koje iz njega proističu i za pravne radnje i činjenice kojima prisustvuje notar”, smanjeno je za 20 odsto.

Neznatno su smanjene cijene notara za angažovanje u hitnim slučajevima i poslove koje obavljaju van kancelarija.

Za svaki pravni posao koji notar sačini u formi notarskog zapisa država uzima polovinu zarade i dodatno od građana porez na dodatu vrijednost od 17 odsto.

Kako je "Vijestima" objašnjeno u Ministarstvu pravde, prije otvaranja notarskih kancelarija oni su bili obavezni da sa osiguravajućim kućama potpišu ugovore o osigaranju od štete.

Jadranka Vukčević iz Ministarstva pravde ne slaže se sa tvrdnjama advokata da će notari zarađivati milione na račun države. Ona je pojasnila da se notari oporezuju po tri osnova.

Porez na dohodak se obračunava godišnje i plaća se istovremeno sa podnošenjem poreske prijave. Notari plaćaju doprinose za PIO 20,5 odsto od ukupnog godišnjeg prihoda, zatim 12,3 odsto za zdrastvo i 1 odsto za nezaposlenost kao i prirez porezu, po stopi od 15 odsto.

Cijene za notarske potvrde i ovjere, kao i za ovjere izvoda iz poslovnih knjiga i ovjere potpisa su ostale iste
"Ako notar ima prihod od 100.000 eura na godišnjem nivou, 45.000 eura ide državi po osnovu oporezivanja. Od 65.000 notar plaća zakup, plate zaposlenih i osiguranja zaposlenih, tako da na mjesečnom nivou on bi imao platu između dvije i tri hiljade eura. Notari u Crnoj Gori za razliku od svojih kolega u Hrvatskoj i Sloveniji ne mogu da određuju visinu svoje zarade i da na taj iznos plaćaju poreze i doprinose i porez od devet odsto, već osnov za obračun poreza i doprinosa predstavlja oporezivi dohodak koji je notar ostvario u fiskalnoj godini", pojasnila je ona.

Povoljnije privrednicima

Za sačinjavanje osnivačkih akata privrednih subjekata u formi notarskog zapisa, notari će po novoj tarifi umjesto dosadašnjih 300 eura naplaćivati duplo manje dok će sačinjavanje statuta u formi notarskog zapisa naplaćivati 200 eura, što je po staroj tarifi bila najmanja cijena.

Smanjene su tarife i za njihove angažmane na skupštini akcionara, sačinjavanje zapisnika. Cijene za notarske potvrde i ovjere, kao i za ovjere izvoda iz poslovnih knjiga i ovjere potpisa su ostale iste.

Naknada za sačinjavanje i podnošenje zahtjeva za upis u javne knjige ili nadležne registre kao što je katastar nepokretnosti, Centralni registar Privrednog suda, Registar jahti smanjeno je sa 100 na 10 eura.

Izdavanje ponovnog otpravka ili prepisa notarskog akta, notar će umjesto dosadašnjih 25 eura naplaćivati 10 eura a toliko će koštati i izdavanje potvrde o postojanju izvornika notarskog akta dok će izdavanje izvornika u svrhu izvršenja umjesto 150 sada koštati 50 eura.