Krunić: Pažljivo sa vježbama za djecu
Prije ili za vrijeme aktivnosti treba uzimati laganu hranu poput voća, energetskih čokoladica i napitaka
Djeca i mladi sportisti ne smiju se posmatrati kao ljudi u malom jer u suprotnom može doći do ozbiljnih posljedica, smatra profesor fizičke kulture Mirko Krunić. On je kazao da djeca imaju drugačije kapacitete i različito se adaptiraju na vježbanje, odnosno drugačije reaguju na trenažna opterećenja i kretne strukture. „Velik broj trenera radi sa djecom ili mladim sportistima. Smatram da ti treneri moraju biti jako kvalitetni i dobro poznavati karakteristike uzrasnih kategorija sa kojima rade da bi mogli postići željene ciljeve, a da pritom ne utiču negativno na zdravlje, rast i razvoj djece”, kazao je Krunić. On je ocijenio da se poslednjih decenija puno radilo na popularizaciji fizičkog vježbanja iz zdrastvenih, psiholoških, estetskih i ekonomskih razloga.
Poslednjih decenija puno se radilo na popularizaciji fizičkog vježbanja“Pravilnim i raznovrsnim odabirom vježbi može se uticati i na pravilno i skladno oblikovanje tijela, na aktivaciju većine od naših ukupno 600 i nešto mišića. Naučno je dokazano da su vježbe sa teretom i opterećenjem jedini način za prevenciju osteoporoze”, rekao je Krunić.
Redovnim vježbanjem do pravilnog rada srca Prema njegovim riječima, pozitivni efekti mogu se vidjeti i u redukciji tjelesne težine, jer veća mišićna masa sagorijeva veći broj kalorija i ubrzava bazalni metabolizam. “Visok nivo mišićne sile smanjuje opterećenja zglobnih površina, povećava stabilnost zglobova, dovodi do bolje prokrvljenosti mišića. Redovnim i pravilnim vježbanjem utičemo na pravilan i ekonomičan rad srca”, rekao je Krunić.
On je istakao da sve to dovodi do poboljšanja stanja zdravlja, opšte radne sposobnosti i prevencije niza bolesti povezanih sa fizičkom neaktivnošću i nepravilnom ishranom.
Tri glavna i dva međuobroka
Prema njegovim riječima, sportisti su podvrgnuti velikom opterećenju i trebali bi veliku važnost posvetiti ishrani. “Hranu u globalu sačinjavaju makro i mikronutrijenti. Makronutrijenti su sastavljeni od ugljenih hidrata, bjelančevina i masti. Mikronutrijente čine vitamini i minerali. Od presudne važnosti za pravilnu ishranu je broj i raspored obroka tokom dana”, objasnio je Krunić.
Prije ili za vrijeme aktivnosti treba uzimati laganu hranu poput voća, energetskih čokoladica i napitakaOn je istakao da postoji pravilo od tri glavna i dva međuobroka. “Svaki obrok i međuobrok bi trebali sadržavati u sebi sva tri osnovna makronutrijenta. Na taj način organizam dobija sve potrebne materije za svoj rad. Razmaci između glavnih obroka bi trebali iznositi 5 do 6 sati”, rekao je Krunić. On preporučuje da se neposredno prije ili za vrijeme aktivnosti uzima lagana hrana poput voća, energetskih čokoladica i napitaka.
Galerija
( Mina )