Koje priče i ličnosti će obilježiti svijet u 2012. godini
Komentatori britanskog BBC-a su se bavili predviđanjima za 2012. godinu, i govorili o velikim pričama i ličnostima na koje treba obratiti pažnju
Liz Duset, ekspert za spoljnu politiku:
Rješenje sukoba u Siriji
Predviđam nepredvidivo. To je lekcija iz 2011.
U Siriji, koja je sve bliža građanskom ratu, očekujte uspostavljanje „zaštićene zone“ koja će obuhvatiti jednu, ako ne i dvije granice, što bi, takođe, mogle iskoristiti opozicione snage. Ovaj sukob će se razriješiti, ali tek poslije višemjesečnog nasilja.
Predsjednički izbori u Egiptu će smanjiti, ali ne i zaustaviti tenzije između vojske i Trga Tahrir. Odnosi između Avganistana, Pakistana i SAD će prelaziti iz krize u krizu.
Katarski premijer i Kim Džong Un
Premijer Katara, šeik Džaber al Tani, se nameće kao moćni posrednik na Bliskom istoku koji koristi naftno bogatstvo da odigra ključnu ulogu u Libiji, Egiptu, Siriji, pa čak i Avganistanu.
Kim Džong Un
Treba obratiti pažnju i kuda će novi lider Sjeverne Koreje, Kim Džong Un, i njegovi moćni zaštitnici odvesti ovu zemlju?
Radujem se: Istorijskim izborima u Egiptu i Olimpijskim igrama u Londonu od kojih očekujem da me inspirišu da više vremena provodim u teretani.
Ne radujem se: Sve većem razočarenju Egipćana nakon revolucionarne euforije i sve većoj zabrinutosti Libijaca zbog tenzija među milicijama koje odbijaju da predaju oružje.
Mark Mardel, urednik za Sjevernu Ameriku:
Kraj ere Zapada
Tektonske ploče se pomjeraju. Prije pet vjekova Zapad je započeo svoju političku, ekonomsku i naučnu dominaciju. Od tada se istorija svodi na uticaj ove neravnoteže – ali ta era se završava.
Predsjednički izbori u SAD su veoma značajni. Ukoliko pobijedi Barak Obama, zemlja će vjerovatno zapasti dublje u stagnaciju. Ukoliko izgubi, nezadovoljstvo i razočarenje njegovih pristalica će biti ogromno.
Bo Silai
Bo Silai, sekretar komunističke partije u kineskom gradu Čongking, nada se da će postati jedan od šačice vodećih lidera.
Harizmatičan i politički umješan, ovaj populista oživljava neke maoističke tradicije i zahtijeva da radnička klasa dobije veće parče kolača.
Uz Vang Janga koji slovi za predstavnika demokratije i srednjeg sloja i koji, takođe, tipuje na mjesto u stalnom komitetu politbiroa, to će biti takmičenje za kurs koji će Kina odabrati u budućnosti.
Radujem se: Što ću prvi put pratiti predsjedničke izbore u SAD, a naročito analiziranju Obamine strategije. Još uvijek ne mogu da odlučim da li je lukav, ili je izgubio dodir sa stvarnošću.
Ne radujem se: Što će priče iz Evrope, koju sam nekada pratio, i dalje biti značajnije od priča iz Amerike. To je kao da gledaš nekoga drugog sa svojom ženom.
Pol Mejson, urednik ekonomije:
Kriza eura
Najveća ekonomska priča ostaće kriza eura. Logika nameće da se ona može okončati samo na jedan način – tako što će tržišta natjerati Evropsku centralnu banku da postane „kreditor posljednjeg utočišta“, što je suprotno njenim pravilima i tradiciji.
Ključni akteri ne vjeruju da se to može desiti, ali su tržišta masovno na strani ovog scenarija. Kao što je Obama rekao, eurozona „plaši svijet“ – ali ja, takođe, mislim da će i SAD nastaviti da nas plaše nesposobnošću da dovedu u red dugoročni budžet.
Antonis Samaras i Marin Lepen
Konzervativni vođa grčke opozicije, Antonis Samaras, najvjerovatnije će biti pobjednik opštih izbora u Grčkoj.
Lepen
Treba obratiti pažnju i da li bi liderka francuskog Nacionalnog fronta, Marin Lepen, mogla stići do drugog kruga predsjedničkih izbora kao što je uspio njen otac prije 10 godina.
Radujem se: Samitu koji će riješiti krizu eurozone – prisustvovao sam mnogima na kojima je to trebalo da se desi, ali nije.
Ne radujem se: Samitu G20 u Los Kabosu, u Meksiku – kako koja godina prolazi, na samitima G20 postiže se sve manje. Držim fige da se ovaj ne završi gorko kao novembarski samit u Kanu.
Džejms Robins, ekspert za diplomatske odnose:
Lideri ometeni izborima
Naredna godina biće godina sa opasnim nedostatkom ciljeva u kojoj će ključni lideri u SAD, Kini, Rusiji i Francuskoj biti ometeni izborima ili promjenama u vrhu.
Takođe, predviđam i slabljenje i konačni pad Asadovog režima u Siriji kroz kombinaciju stalnog spoljnog pritiska, prije svega od strane Arapske lige, ekonomske propasti i sve jačeg samopouzdanja protivnika.
Fransoa Oland i Dominik de Vilpen
Fransoa Oland, kandidat Socijalista na predsjedničkim izborima u aprilu i maju u Francuskoj, najvjerovatnije će poraziti Nikolu Sarkozija u drugom krugu izbora.
Domink de Vilpen
Mogla bi to biti jedna ružna predizborna kampanja, sa kandidatima koji daju prevelika obećanja o ekonomskom oporavku i ruše napore da se spase eurozona.
Bivši premijer Dominik de Vilpen će pridobiti podršku glasača oba kandidata, čime će doprinijeti neizvjesnosti izbora.
Radujem se: Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama – i neponovljivoj festivalskoj atmosferi u Londonu za vrijeme ljeta.
Ne radujem se: Dolasku Međunarodnog olimpijskog komiteta u London i problemima u saobraćaju koje će izazvati njihov privilegovani tretman.
Oven Benet Džouns, voditelj:
Za elitu manje plate i veći porezi
Veća sloboda izražavanja na Bliskom istoku uz stalno opadanje diplomatske moći SAD, učiniće da izraelski lider Benjamin Netanjahu izgleda sve izolovaniji.
Pojačaće se demonstracije protiv političkih i poslovnih elita koje ne plaćaju poreze i ne odgovaranju za svoja djela. Još veći odjek imaće zahtjevi da se ovom 1 procentu društva smanje plate i povećaju porezi.
Asad i mladi Bin Laden
Uprkos hiljadama novih žrtava u Siriji, predsjednik Bašar al Asad će ostati na toj funkciji u zemlji, privlačeći osudu međunarodne zajednice. Veliku pažnju medija privući će i sin Osame bin Ladena, Hamza bin Laden, odnosno „princ terorizma“, koji najviše zagovara započinjanje džihada.
Hamza bin Laden
Radujem se: Velikom broju sočnih skandala koji otkrivaju dosadašnja zlodjela istaknutih političara, medijskih mogula i poslovnih lidera.
Ne radujem se: Što ću gledati istaknute političare, medijske mogule i poslovne lidere kako se ponašaju kao da se ništa nije dogodilo.
( Vijesti online )