Britanija odbija da Njemačkoj vrati dokumenta sa imenima špijuna tokom Hladnog rada
Arhiva je dio misterioznih snimaka na mikrofilmu, poznatih kao arhiva Rozenholc (Ružino drvo), koji sadrže 280 hiljada dosijea
Britanija je optužena da "štiti komuniste" nakon što je odbila da preda arhivu dosijea Štazija u kojima se nalaze imena britanskih špijuna koji su radili za tu istočnonjemačku tajnu službu tokom Hladnog rata, objavio je "Gardijan".
Arhiva je dio misterioznih snimaka na mikrofilmu, poznatih kao arhiva Rozenholc (Ružino drvo), koji sadrže 280 hiljada dosijea sa osnovnim informacijama o agentima stranog obavještajnog ogranka bivše DDR.
CIA se domogla arhive u mutnim okolnostima nedugo nakon pada Berlinskog zida. Američki agenti su analizirali podatke prije nego što su važne djelove proslijedili državama u kojima je Štazi bila aktivna.
Od kada je u Berlin stigao zapadnjonjemački dio dosijea Rozenholc 2003. otkriveno je da su kolaboranti Štazija bile neke javne ličnostiAmerikanci su dio dosijea koji se odnosi na aktivnosti Štazija u Velikoj Britaniji predali obavještajnoj službi MI5 1990-ih godina. Sada Njemačka želi natrag tu dokumentaciju kako bi je spojila sa svojom opsežnom arhivom o ministarstvu za državnu bezbjednost DDR-a, poznatom kao Štazi.
Ako dosijei budu vraćeni u Njemačku, oni će, neredigovani, biti stavljeni na uvid naučnicima i istoričarima, piše "Gardijan" i dodaje da to znači da će britanski simpatizeri i špijuni Štazija biti prvi put otkriveni.
Njemačka sada posjeduje samo one djelove arhive Rozenholc koji se odnose na aktivnost u bivšoj Zapadnoj Njemačkoj – iako su vlade Norveške, Danske i Švedske nedavno ukazale da su spremne da predaju spise koje im je CIA dala prije više od 10 godina.
Od kada je u Berlin stigao zapadnjonjemački dio dosijea Rozenholc 2003. otkriveno je da su kolaboranti Štazija bile neke javne ličnosti, među kojima sveštenik koji je navodno špijunirao Jozefa Racingera, sadašnjeg papu Benedikta XVI.
"Moramo pristupiti tim britanskim dosijeima kako bismo razumjeli Hladni rat koji su vodili operativci tajnih službi širom svijeta", rekao je Helmut Muler-Enbergs, veliki poznavalac Štazija.
"Britanija nije poznata po skrivanju komunista, zašto onda ne otkrije ko je radio za komunistički režim?", kazao je Muler-Enbergs, istraživač službe arhive Štazija u Berlinu (BstU) i gostujući profesor na švedskom univerzitetu Gotland.
( Angelina Šofranac )